1922 წლის 5 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბათუმის ვაჟთა გიმნაზიის VIII კლასის მოსწავლე სულეიმან კაიკაციშვილმა გამგეობას მთელი წლისთვის ერთდროული დახმარება 8 მილიონი მანეთი სთხოვა. გამგეობამ დაადგინა, მისთვის სახელმწიფო ბანკით ყოველთვიურად მილიონი მანეთი გაეგზავნა.
1922 წლის 5 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე მურად ჰუსეინის ძე გუნთაიშვილმა გამგეობას უმაღლეს სასწავლებელში სწავლის გასაგრძელებლად დახმარება სთხოვა. გამგეობამ გადაწყვიტა, გუნთაიშვილს 1-ელი ოქტომბრიდან სამი თვის მანძილზე თვეში 2 მილიონი მანეთით დახმარებოდა, სამი თვის შემდეგ კი, ფინანსური მდგომარეობიდან გამომდინარე, გადაწყვეტდა დახმარების გაგრძელების საკითხს.
1922 წლის 5 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ნესტორ გელოვანმა გამგეობას რვეულების ყდებისთვის წარწერიანი ქაღალდი სთხოვა, სანაცვლოდ გამგეობას ცალხაზიანი რვეულები შესთავაზა, თითო 3 000 მანეთად. გამგეობამ გელოვანის წინადადება მიიღო და ამ საქმის მოგვარება გრიგოლ ბურჭულაძესა და ვასილ ედილაშვილს მიანდო.
1922 წლის 14 ოქტომბერს მიხა ცხაკაია საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 14 ოქტომბერს სერგო ქავთარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 14 ოქტომბერს ფილიპე მახარაძის მონაწილეობით გამართულ საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომაზე საბჭოთა რესპუბლიკების ფედერაციის შესახებ იმსჯელეს.
1922 წლის 20 ოქტომბერს სერგო ქავთარაძე საქართველოს საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 20 ოქტომბერს ფილიპე მახარაძე საქართველოს საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 21 ოქტომბერს იასონ ლორთქიფანიძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომას ესწრებოდნენ ნინო ნაკაშიძე და ივანე ელიაშვილი.
1922 წლის 21 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომაზე ბაქოს სკოლისა და თეატრის მდგომარეობის გამორკვევის საკითხი დასვეს. გამგეობამ ამ საკითხის თაობაზე განათლების კომისარიატთან შუამდგომლობა ივანე ელიაშვილსა და იასონ ლორთქიფანიძეს დაავალა.
1922 წლის 21 ოქტომბერს გამართული ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის სხდომის დადგენილებით არტურ ლაისტს საზოგადოების სახელით იუბილეს ივანე ელიაშვილი მიულოცავდა.
1922 წლის 21 ოქტომბერს შალვა ზურაბის ძე ელიავა საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 21 ოქტომბერს სილიბისტრო თოდრია საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის თათბირს დაესწრო.
1922 წლის 21 ოქტომბერს სერგო ქავთარაძე საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის სხდომას დაესწრო.
1922 წლის 21 ოქტომბერს გაიმართა საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის თათბირი. თავმჯდომარე იყო ფილიპე მახარაძე.
1922 წლის 22 ოქტომბერს შალვა ელიავამ საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის წინადადებას მხარი არ დაუჭირა.
1922 წლის 22 ოქტომბერს სილიბისტრო თოდრიამ საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის წინადადებას მხარი დაუჭირა.
1922 წლის 22 ოქტომბერს მალაქია გიორგის ძე ტოროშელიძე საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის წინადადებას დაუჭირა მხარი.
1922 წლის 22 ოქტომბერს ფილიპე მახარაძე საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის საკითხზე გამართულ კენჭისყრაში მონაწილეობდა.
1922 წლის 22 ოქტომბერს მალაქია ტოროშელიძე საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის საკითხზე გამართულ კენჭისყრაში მონაწილეობდა.
1922 წლის 22 ოქტომბერს სილიბისტრო თოდრია საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის საკითხზე გამართულ კენჭისყრაში მონაწილეობდა.
1922 წლის 22 ოქტომბერს შალვა ზურაბის ძე ელიავა საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის საკითხზე გამართულ კენჭისყრაში მონაწილეობდა.
1922 წლის 22 ოქტომბერს ამიერკავკასიის სამხარეო კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც ფილიპე მახარაძე ესწრებოდა, საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის ფაქტი დაამტკიცეს.
1922 წლის 22 ოქტომბერს ფილიპე მახარაძემ საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის გადადგომის წინადადებას მხარი დაუჭირა.