სორტირება ძველი ჩანაწერების მიხედვით
1917 წლის 7 ივნისს თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობის წინამძღოლთა და დეპუტატთა საგანგებო კრებას თავმჯდომარეობდა კონსტანტინე აფხაზი; ესწრებოდნენ: დავით ჩოლოყაშვილი, ალექსანდრე ანდრონიკაშვილი, გიორგი ბაგრატიონ-მუხრანსკი, მ. სუმბათაშვილი, კონსტანტინე მაყაშვილი, ნიკოლოზ მელიქიშვილი. მდივანი – ილია ზურაბიშვილი. კრების გადაწყვეტილებით, კახეთის რკინიგზის ფინანსური დახმარებისთვის გამგეობამ მიმართა მთავრობას. შუამდგომლობა მოიცავდა შემდეგს: 1. რკინიგზისთვის 655000 მანეთის გადაცემა მუშათა და მოსამსახურეთა ანაზღაურებების გასაცემად; 2. სესხად 4000000 მანეთის 10 წლის ვადით გაცემა საექსპლოატაციო ზარალის დასაფარად. თავის მხრივ, ამიერკავკასიის საგანგებო კომიტეტმა სამხედრო ფონდიდან 55000 მანეთი გადასცა რკინიგზას.
1921-22 წლებში შალვა ზურაბის ძე ელიავა რუსეთის კომუნისტური პარტიის ამიერკავკასიის სამხარეო კომიტეტის წევრი იყო.
1918 წლის 10 იანვარს მხედართა დელეგატების ყრილობის წარმომადგენლობამ წერილი გაუგზავნა საქართველოს ეროვნულ საბჭოს მიწის შესახებ დეკრეტის გამოცემის თაობაზე. ხელს აწერს თავმჯდომარე მიხეილ იშხნელი.
1918 წლის 12 იანვარს საქართელოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა კახეთის მევენახეთა საზოგადოების გამგეობას სამხედრო სექციისათვის ქართული საწერი მანქანის დროებით სარგებლობაში გადაცემის შესახებ. ხელს აწერს თავმჯდომარე აკაკი ჩხენკელი.
1918 წლის 18 იანვარს საქართელოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის გადაწყვეტილებით კონსტანტინე გვარჯალაძე სამხედრო სექციის წევრად და სექციის გამგის მოადგილედ დაინიშნა.
1918 წლის 18 იანვარს საქართელოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა წერილი გაუგზავნა სამხედრო სექციას კახეთის რკინიგზაზე წესრიგის დამყარების შესახებ. ხელს აწერს კომიტეტის მდივანი დავით ნახუცრიშვილი.
1918 წლის 17 იანვარს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელმა კომიტეტმა სამხედრო სექციას გაუგზავნა წერილი, რომელშიც სთხოვდა განსაკუთრებული ყურადღება მიექცია სამხედრო კავშირისა და სამხედრო მიზნების განხორციელებისას ესარგებლა კავშირის ძალებით. წერილს ხელს აწერს დავით ნახუცრიშვილი.
1917 წლის 15 დეკემბერს შეიკრიბა კომისია, რომელსაც დაევალა სამხედრო კავშირის სამომავლო სამუშაოს გეგმის შედგენა. კომისიას ესწრებოდნენ: ვახტანგ მუსხელიშვილი, არისტო ჭუმბაძე, გრიგოლ მჟავანაძე, კონსტანტინე კაკაბაძე, ესტატე მაჩაბელი და ლონგინოზ ცაგარელი.
1917 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე საბჭოს თავმჯდომარე აკაკი ჩხენკელმა საბჭოს აღმასრულებელი (პოლიტიკური) ორგანოს დაუყოვნებლივ არჩევისკენ მოუწოდა.
1917 წლის 26 ნოემბერს აკაკი ჩხენკელის თავმჯდომარეობით მოწვეულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე შეიქმნა 15-კაციანი პოლიტიკური ორგანო, აღმასრულებელი კომიტეტი.
1917 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აღმასრულებელი კომიტეტის წევრებად კრებამ აირჩია ნოე ჟორდანია, ნოე რამიშვილი, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ალექსანდრე ლომთაძე, ალექსანდრე ფარნიაშვილი, ჰაიდარ აბაშიძე, პავლე საყვარელიძე, გრიგოლ რცხილაძე, იოსებ გედევანიშვილი, კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი და მემედ აბაშიძე.
1917 წლის 26 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე განიხილეს საერობო კომისიაში წარმომადგენლობის საკითხი და დაადგინეს, რომ კომისიის მუშაობაში მონაწილეობას მიიღებდნენ ნოე ჟორდანია, ნოე რამიშვილი და გრიგოლ ნათაძე.
1917 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, პავლე საყვარელიძე, მემედ-ბეგ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, იოსებ გედევანიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე და ნოე რამიშვილი.
1917 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, პავლე საყვარელიძე, მემედ-ბეგ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, იოსებ გედევანიშილი, ალექსანდრე ლომთათიძე და ნოე რამიშვილი. სხდომის გადაწყვეტილებით ამიერკავკასიის კომისარიატს ეცნობა ეროვნული საბჭოს მიერ ამიერკავკასიის საერობო კომისიაში მონაწილეობის მისაღებად სამი წარმომადგენლის არჩევის შესახებ.
1917 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომაზე დაკომპლექტდა ეროვნული საბჭოს პრეზიდიუმი: თავმჯდომარე ნოე ჟორდანია, ამხანაგები – აკაკი ჩხენკელი, გრიგოლ რცხილაძე, გრიგოლ ვეშაპელი, მდივანი პავლე საყვარელიძე, ხაზინდარი კონსტანტინე მესხი.
1917 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, პავლე საყვარელიძე, მემედ-ბეგ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, იოსებ გედევანიშილი, ალექსანდრე ლომთათიძე და ნოე რამიშვილი. სხდომის დადგენილებით შეიქმნა ქონების, სამხედრო, საფინანსო, სასამართლოსა და ადმინისტრაციის, სასკოლო, სახელოვნობო და სასურსათო, სამაჰმადიანო საქართველოს გამგებლობის და საერობო კომისიები.
1917 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, პავლე საყვარელიძე, მემედ-ბეგ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, იოსებ გედევანიშილი, ალექსანდრე ლომთათიძე და ნოე რამიშვილი. სხდომის გადაწყვეტილებით ეროვნულ საბჭოს, რომელიც შედგება 67 წარმომადგენლისაგან, უნდა ჰყოლოდა თავისი აღმასრულებელი კომიტეტი, რომელიც თავის მხრივ, 15 წევრისგან შედგებოდა. აღმასრულებელი კომიტეტის პრეზიდიუმი და ეროვნული საბჭოს პრეზიდიუმი უნდა იყოს ერთი და იგივე და შედგებოდეს 6 წარმომადგენლისაგან: თავმჯდომარე, სამი ამხანაგი, მდივანი და ხაზინდარი.
1917 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომას თავმჯდომარეობდა აკაკი ჩხენკელი; ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, პავლე საყვარელიძე, მემედ-ბეგ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, იოსებ გედევანიშილი, ალექსანდრე ლომთათიძე და ნოე რამიშვილი. სხდომის გადაწყვეტილებით, საბჭოს სახელით გამოიცა მოწოდება ქართველი ერისადმი.
1917 წლის 28 ნოემბერს საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის სხდომის თავმჯდომარე იყო აკაკი ჩხენკელი, ესწრებოდნენ: კონსტანტინე მესხი, ვლადიმერ გობეჩია, პავლე საყვარელიძე, მემედ-ბეგ აბაშიძე, გიორგი გვაზავა, გრიგოლ ვეშაპელი, იოსებ გედევანიშვილი, ალექსანდრე ლომთათიძე და ნოე რამიშვილი. სხდომის გადაწყვეტილებით მოიწვიეს სომეხთა ეროვნული კომიტეტი.