1943 წელს იაკობ ფანცხავას პენსია შეადგენდა 350 მანეთს.
1943 წლის პენსია, 350 მანეთი, იაკობ ფანცხავას უმცირეს მოთხოვნებსაც კი ვერ წვდებოდა მანეთის იმდროინდელი ღირებულების გამო.
1943 წელს მოულოდნელად თავს დამტყდარი ომის გამო იაკობ ფანცხავა მეტად შეჭირვებულ ყოფაში იმყოფებოდა.
1943 წლის 21 ივნისს დაწერილ ავტობიოგრაფიაში იაკობ ფანცხავა ომის მდგომარეობაში მყოფ ქვეყანასა და თანამემამულეებს ამხნევებდა აკაკი წერეთლის სიტყვებით: „ვინც სულს არ სწირავს სამშობლოს, არ ეთქმის ქვეყნის შვილიო“.
1943 წელს იაკობ ფანცხავა ვარაუდობდა, რომ მისი გამოკვლევა კალენდრის შესახებ პოპულარული გახდებოდა მკითხველთა წრეში, თუ ამ თხზულებას ცალკე წიგნად გამოსცემდნენ და საზოგადოეაში გაავრცელებდნენ ქართულ, რუსულ, ფრანგულსა და ინგლისურ ენებზე.
1943 წელს იაკობ ფანცხავა იმედოვნებდა, რომ მისი გამოკვლევა კალენდრის შესახებ მკითხველის განსაკუთრებულ ინტერესს დაიმსახურებდა.
1943 წლის 21 ივნისს იაკობ ფანცხავა წერდა, რომ თუ ოდესმე მისი ნაწერები დაიბეჭდებოდა და ცალკე წიგნად გამოიცემოდა, მისი სრული შემოქმედება დიდ კაბადონიან რვა ტომს გაწვდებოდა.
1943 წლის 21 ივნისს დაწერილი ავტობიოგრაფიის თანახმად, იაკობ ფანცხავა ნანობდა, რომ მთელი ძალ-ღონე მწერლობას არ დაახარჯა.
1943 წლის 21 ივნისს იაკობ ფანცხავას მიერ დაწერილი ავტობიოგრაფიის თანახმად, ლავრენტი ბერიას დაუწერია ნაშრომი „ამიერკავკასიის ორგანიზაციის ისტორიის საკითხისათვის“.
1943 წლის 21 ივნისს დაწერილ ავტობიოგრაფიაში იაკობ ფანცხავა აღიარებდა, რომ დასახული მიზნის მისაღწევად მან არც მორიდება იცოდა, არც შიშის გრძნობას დაუბრკოლებია ოდესმე.
1943 წლის 21 ივნისს დაწერილ ავტობიოგრაფიაში იაკობ ფანცხავა აღნიშნავდა, რომ იგი ყოველთვის უღრმესი და გულითადი სიყვარულით იყო განმსჭვალული ქართული საზოგადოებისადმი.
1943 წლის 21 ივნისს დაწერილ იაკობ ფანცხავას ავტობიოგრაფიაში არ იყო მოთხრობილი გიორგი წერეთელსა და მის მეუღლე ანასტასია თუმანიშვილ-წერეთლისაზე, მარიამ დემურიაზე, გრიგოლ დიასამიძისა და მის მშობლებზე, ილია ჭავჭავაძესა და კიდევ სხვების შესახებ, რადგან მათთან ურთიერთობა იაკობს ვრცლად ჰქონდა აღწერილი „ჩემ თავგადასავალში“.
1943 წელს დაწერილი თედო სახოკიას ავტობიოგრაფიის თანახმად, ლავრენტი ბერია ივანე ლუზინს ახსენებდა თავის წიგნში „ამიერკავკასიის ორგანიზაციის ისტორიის საკითხისათვის“.
1944 წელს ნიკოლოზ ალექსანდრეს ძე ბერძენიშვილი საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის აკადემიკოსი გახდა.
1944 წელს კონსტანტინე სიმონის ძე გამსახურდია საქართველოს სსრ აკადემიის აკადემიკოსი გახდა.
1944 წელს ჯვარისის წმ. გიორგის ეკლესიის მღვდელი იოვანე იოსების ძე გიორგაძე გარდაიცვალა.
1945-1948 წლებში ქრისტინე შარაშიძე მუშაობდა საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმის „ხელნაწერთა აღწერილობის“ მე-III ტომზე (1500 ხელნაწერის აღწერილობაზე).
1945 წელს, ნიკოლოზ ბარათაშვილის გარდაცვალებიდან 100 წლის საიუბილეო დღეებში, ქრისტინე შარაშიძემ წაიკითხა მოხსენება „ნიკოლოზ ბარათაშვილის პოლიტიკური განწყობილების ევოლუცია" საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმში, შემდეგ კი – საქართველოს სსრ მეცნიერებათა აკადემიის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის ისტორიის ინსტიტუტში.
1945 წელს ქრისტინე შარაშიძე საქართველოს სახელმწიფო მუზეუმის ხელნაწერთა განყოფილების უფროსი მეცნიერ-თანამშრომლის მოვალეობის აღმასრულებლად დაინიშნა.
1945 წელს გეგმების წარმატებით შესრულებისათვის ქალთა საერთაშორისო დღის, 8 მარტის, აღსანიშნავად ქრისტინე შარაშიძეს მადლობა გამოუცხადეს.
1930-33 წლებში ქართული ნაბეჭდი და ხელნაწერი წიგნების გამოფენისათვის ექსპონატების თავმოყრამ ქრისტინე შარაშიძეს საშუალება მისცა, დაედგინა ქართული წიგნის ბეჭდვის ისტორიისა და განვითარების გზების უცნობი ფაქტები.
ქრისტინე შარაშიძის 1929-45 წლების ჩანაწერების მიხედვით, მან საქართველოს სსრ აკადემიის ისტორიული ინსტიტუტის დირექციის წარმომადგენელს, ნიკოლოზ ბერძენიშვილს, დასაბეჭდად გადასცა კვლევა „ვახუშტის ნათარგმნი შრომები".
1945 წელს არეთა ქიქოძემ ანიჩკა, თამარ და ქრისტინე შარაშიძეებს ოზურგეთიდან თბილისში გაუგზავნა ნინო ქიქოძის გარდაცვალებასთან დაკავშირებით სამძიმრის დეპეშა.
1945 წელს იოსებ გრიგოლის ძე გრიშაშვილს სომხეთის სსრ ხელოვნების დამსახურებული მოღვაწის წოდება მიენიჭა.
1945 წელს ნიკო ნიკოლოზის ძე კეცხოველს საქართველოს სსრ მეცნიერების დამსახურებული მოღვაწის წოდება მიენიჭა.