1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, სომხების ერთ-ერთმა პარტიამ ხმოსნობის კანდიდატთა სიაში 16 ქართველი შეიყვანა, მათ შორის ივანე ზაქარიას ძე ანდრონიკაშვილი და ნიკოლოზ დავითის ძე ანდრონიკაშვილი.
1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლის“ მიხედვით, სომხების ერთ-ერთმა პარტიამ ხმოსნობის კანდიდატთა სიაში 16 ქართველი შეიყვანა, მათ შორის გიორგი ექვთიმეს ძე წერეთელი, ალექსანდრე ზაალის ძე ჩოლოყაშვილი, ვარლამ ნიკოლოზის ძე ჩერქეზიშვილი და სტეფანე თევდორეს ძე ჭრელაშვილი.
1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ სომხების ერთ-ერთმა პარტიამ ხმოსანთა კანდიდატთა სიაში 16 ქართველი შეიყვანა. მათ შორის იყვნენ: ალექსანდრე ივანეს ძე ბაქრაძე, პეტრე ალექსანდრეს ძე ბაგრატიონ-გრუზინსკი და ეგნატე ონისიმეს ძე იოსელიანი.
1897 წლის 26 აპრილის „ცნობის ფურცლიდან“ ვიგებთ, რომ ოზურგეთში პლატონ ბერიძის ორგანიზებით დაარსდა სპეციალური წრე მათთვის, ვისაც თამბაქოსთვის თავის დანებება უნდოდათ. თუკი ამ წრეში ჩაწერის შემდეგ ადამიანი მაინც მოწევდა, ის ვალდებული იყო ოზურგეთის წიგნსაცავისთვის ხუთი მანეთი გადაეხადა.
1897 წლის 22 აპრილს ქართველმა სტუდენტების მიერ პეტერბურგიდან თბილისში ილია ჭავჭავაძისადმი გაგზავნილ წერილში ნათქვამია, რომ მათ საბერძნეთში თანაგრძნობის დეპეშის გაგზავნა უნდოდათ, საბერძნეთის ელჩსაც შეუთანხმდნენ, მაგრამ სტუდენტთა დიდი ნაწილის უარის გამო აღარ გაგზავნეს.
1897 წლის 22 აპრილს გაიმართა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მეთერთმეტე სხდომა. სხდომაზე გამგეობას თხოვნით მიმართ სოფელ ხოვლეს ბიბლიოთეკის გამგე ზაქარია ჯავახიშვილმა, რომ გაეგზავნათ ბიბლიოთეკისათვის საკითხავი წიგნები. გამგეობამ მომდევნო სხდომისთვის გადადო საკითხის განხილვა.
1897 წლის 22 აპრილს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების გამგეობის მდივანი დავით კარიჭაშვილი თონეთის სკოლის მასწავლებელ თამარ ჯორჯაძეს აცნობებს, რომ ეგზავნება აპრილის ჯამაგირი 3 თუმანი და მის მიერ მოთხოვნილი 45 ცალი ბადიანი რვეული. ის სთხოვს, აცნობოს ფულის მიღება, რვეულების ანგარიშზეც მოუწეროს ხელი და გაუგზავნოს უკანვე, ხოლო ანგარიშის პირი თავად დაიტოვოს.
1897 წლის 22 აპრილის „ცნობის ფურცელი“ წერს, რომ სოფრომ ივანეს ძე კიკნაძეს წმინდა სტანისლავის მესამე ხარისხის ორდენი გადაეცა.