1876 წლის 14 ივნისს ილია ჭავჭავაძემ ალექსანდრე ჭყონიას პარიზში გაუგზავნა ბესარიონ ღოღობერიძისა და სტეფანე ზარაფოვისგან მიღებული თანხა.
1876 წლის 11 ივნისს გაზეთ „დროებაში“ დაიბეჭდა ნიკო ნიკოლაძის სტატიის „პირველი ნაბიჯი ჩვენი ბანკირებისა“ მეორე ნაწილი.
1876 წლის 9 ივნისს გაზეთ „დროებაში“ გამოქვეყნდა ნიკო ნიკოლაძის სტატია „პირველი ნაბიჯი ჩვენი ბანკირებისა“, რომელიც ეხებოდა ილია ჭავჭავაძისა და ბესარიონ ღოღობერიძის მიერ მოწვეულ ყრილობას. ყრილობის განხილვის საგანი იყო არსებული ჟურნალ-გაზეთები და ახალი გაზეთის დაარსების საჭიროება.
1876 წლის 6 ივნისს გაზეთ „დროებაში“ დაიბეჭდა ნიკო ნიკოლაძის სტატია „განა „საჭირო“ უდროოა?“, რომლითაც ნიკოლაძემ აკაკი წერეთლის სტატიას „უდროვო ბრძოლა“ უპასუხა.
1876 წლის 4 ივნისს გაზეთ „დროებაში“ დაიბეჭდა აკაკი წერეთლის კრიტიკული წერილი „უდროვო ბრძოლა“, რომელიც ქუთაისის ბანკის საკითხებზე ილია ჭავჭავაძისა და ნიკო ნიკოლაძის კამათს ეძღვნებოდა.
1876 წლის ივნისის დასაწყისში ილია ჭავჭავაძის წერილის „რატომ და რისთვის“ პასუხად „Тифлисский Вестник“-მა დაბეჭდა სტატია „ცხარე პასუხი თბილისის სამიწათმოქმედო ბანკის მმართველობას“.
1876 წლის 28 მაისს გაზეთ „Тифлисский Вестник“-ში დაიბეჭდა ილია ჭავჭავაძის წერილის „რატომ და რისთვის (პასუხად „სამიწათმოქმედო კრედიტის პრაქტიკის“ ავტორს)“ მეორე ნაწილი.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სატავადაზნაურო არჩევნებში, რაჭის მაზრიდან, მონაწილეობა მიიღო ტიტულოვანმა მრჩეველმა დავით ნიკოლოზის ძე ბაქრაძემ.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო პოდპორუჩიკმა სიმონ როსტომის ძე წერეთელმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში, შორაპნის მაზრიდან, მონაწილეობა მიიღო გენერალ-მაიორმა ნესტორ დიმიტრის ძე წერეთელმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში, შორაპნის მაზრიდან, მონაწილეობა მიიღო გენერალ-მაიორმა სპირიდონ სიმონის ძე მაჭავარიანმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო პორუჩიკმა დიმიტრი გიორგის ძე ნაკაშიძემ.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო პორუჩიკმა გიგო როსტომის ძე ბერიძემ.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო კაპიტანმა მამია დავითის ძე გურიელმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო პოდპოლკოვნიკმა დავით გიორგის ძე ერისთავმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო პოლკოვნიკმა გრიგოლ დავითის ძე გურიელმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზანურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო გენერალ-მაიორმა დიმიტრი ქაიხოსროს ძე გურიელმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის თავად-აზნაურთა არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო გენერალ-მაიორმა ლევან დავითის ძე გურიელმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო კოლეგიის რეგისტრატორმა სამსონ ტარიელის ძე წულუკიძემ.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო კორნეტმა კონსტანტინე დავითის ძე წულუკიძემ.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო კორნეტმა ანემპოდისტე იასეს ძე მაჩაბელმა.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო პორუჩიკმა მიხეილ ერასტის ძე დარახველიძემ.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო პორუჩიკმა ასლან ვახტანგის ძე წულუკიძემ.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო ტიტულოვანმა მრჩეველმა კონსტანტინე დავითის ძე ნიჟარაძემ.
1876 წლის 28 მაისის ქუთაისის გუბერნიისა და მაზრის სათავადაზნაურო არჩევნებში მონაწილეობა მიიღო კოლეგიის ასესორმა დიმიტრი პაატას ძე წულუკიძემ.