1918 წლის 7 სექტემბრის გაზეთში „Грузия“ გამოქვეყნდა ალექსანდრე შერვაშიძის „წერილი რედაქციას“. წერილში შერვაშიძე საჭიროდ მიიჩნევდა, გაზეთის „ბრძოლა“ უსამართლოდ გაშუქებული ფაქტებისა და მოვლენების ხელახლა, გულმოდგინედ განხილვას. სტატიიდან ირკვევა, რომ ბათუმში ჩასულ შერვაშიძეს მოუხერხებია კ. ლ. გელოვანისა და მიხეილ ლევანის ძე შერვაშიძის ტყვეობიდან განთავისუფლება. კავშირგაბმულობის პრობლემების გამო შერვაშიძე ბათუმში ჩარჩენილა და ვეღარ დაბრუნებულა სოხუმში.
1918 წლის 7 სექტემბრის გაზეთში „Грузия“ გამოქვეყნდა ალექსანდრე შერვაშიძის „წერილი რედაქციას“. წერილში შერვაშიძე საჭიროდ მიიჩნევდა, გაზეთის „ბრძოლა“ უსამართლოდ გაშუქებული ფაქტებისა და მოვლენების ხელახლა, გულმოდგინედ განხილვას. ავტორის თქმით, მისი ბათუმში ჩასვლის მიზეზი ნათესავის, კ. ლ. გელოვანისა და ბიძაშვილის, მიხეილ ლევანის ძე შერვაშიძის მონახულება და შეძლებისდაგვარად მათი ტყვეობიდან დახსნა ყოფილა.
1918 წლის 7 სექტემბრის გაზეთში „Грузия“ გამოქვეყნდა ალექსანდრე შერვაშიძის „წერილი რედაქციას“. შერვაშიძე დარწმუნებული იყო, რომ გაზეთის „ბრძოლა“ მის წინააღმდეგ გაჩაღებული კამპანია ერთი წამითაც არ შეარყევდა მის რეპუტაციას და მაინც, მიუხედავად ამისა, საჭიროდ მიიჩნევდა, გაზეთის მიერ უსამართლოდ გაშუქებული ფაქტებისა და მოვლენების ხელახლა, გულმოდგინედ განხილვას.
1918 წლის 7 სექტემბრის გაზეთში „Грузия“ გამოქვეყნდა ალექსანდრე შერვაშიძის „წერილი რედაქციას“, რომლის თანახმად, გაზეთი „ბრძოლა“ კონტრრევოლუციური ჭირის ძირშივე აღმოსაფხვრელად მთავრობას შერვაშიძისნაირი ქვეყნის მტრების დასჯისკენ მოუწოდებდა. ამით აფხაზეთი გასუფთავდებოდა კონსტანტინოპოლიდან მართული მოღალატეებისგან.
1918 წლის 7 სექტემბრის გაზეთში „Грузия“ გამოქვეყნდა ალექსანდრე შერვაშიძის „წერილი რედაქციას“. შერვაშიძის აზრით, თავისუფალ პრესას, რა თქმა უნდა, ჰქონდა უფლება ყველაფერზე ესაუბრა, თუმცა იგი ვალდებული იყო სიმართლე ელაპარაკა.
1918 წლის 7 სექტემბრის გაზეთში „Грузия“ გამოქვეყნდა ალექსანდრე შერვაშიძის „წერილი რედაქციას“. სტატიის თანახმად, ქართველი სოციალ-დემოკრატები და მათი თანამოაზრეები ყველგან მოღალატეებს ხედავდნენ. იქაც კი, სადაც ამის დაშვება ყოვლად წარმოუდგენელი იყო.
1918 წლის 7 სექტემბრის გაზეთის „Грузия“ ცნობით, სახალხო განათლების სამინისტროსთან არსებულ გიმნაზიაში მსურველებს მე-5, მე-6, მე-7, მე-8 და მოსამზადებელ კლასებში იღებდნენ. კლასებს გაუძღვებოდნენ კიევის უნივერსიტეტის პრივატ-დოცენტი მიხეილ ნიკოლოზის ძე სპილიტო და გიმნაზიის მასწავლებელი ალექსანდრე მაქსიმეს ძე ვალობუევი.
1892 წლის 25 იანვრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, 22 დეკემბერს თბილისის მაზრის უფროსი ლევან ჯანდიერი სოფელ საგარეჯოში ჩავიდა საზოგადო ზვრების გაშენების თაობაზე ადგილობრივ მოსახლეობასთან მოსალაპარაკებლად.
ვალერიან გუნიას ბენეფისზე, რომელიც 1892 წლის 29 იანვარს უნდა გამართულიყო, შეგირდებს ლოჟის კუპონების შეძენა 50 კაპიკად შეეძლოთ.
1892 წლის 29 იანვარს ქართულ თეატრში ვალერიან გუნიას ბენეფისისთვის წარმოდგენილი მისი პიესის „და-ძმისთვის“ საგანგებოდ შეკერეს მდიდრული ისტორიული ტანსაცმელი.
1892 წლის 29 იანვარს ქართულ თეატრში ვალერიან გუნიას ბენეფისისთვის წარმოდგენილი ვალერიან გუნიას „და-ძმის“ მეხუთე მოქმედების პირველ სურათში რატილის ქართულ გუნდს შემდეგი სიმღერები უნდა შეესრულებინა: „სიმღერა სასიკვდილოდ განწირულთა“, „სიმღერა მხედართა“, „სიმღერა გმირთა", ხოლო დასასრულს „ლოცვა“ უნდა ეგალობა.
1892 წლის 29 იანვარს ვალერიან გუნიას ბენეფისისთვის ქართული დრამატული საზოგადოების მსახიობებს პირველად უნდა წარმოედგინათ მისი ორი ახალი პიესა: ხუთმოქმედებიანი დრამა „და-ძმა“ მეგრელთა წარსული ცხოვრების შესახებ და ერთმოქმედებიანი ვოდევილი „ჩათრევას ჩაყოლა სჯობიან!“
ვალერიან გუნიას ბენეფისში, რომელიც 1892 წლის 29 იანვარს უნდა გამართულიყო, კონსტანტინე ყიფიანს უნდა მიეღო მონაწილეობა.
ვალერიან გუნიას ბენეფისში, რომელიც 1892 წლის 29 იანვარს უნდა გამართულიყო, ვლადიმერ ალექსიევ-მესხიევს უნდა მიეღო მონაწილეობა.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოებისა და წიგნების გამომცემელი ამხანაგობის მაღაზიაში იყიდებოდა არტემ ახნაზაროვის მიერ თარგმნილი ალექსანდრე სუმბათაშვილის ოთხმოქმედებიანი დრამა „ბორკილი“ 40 კაპიკად.
1892 წლის 12 თებერვლის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოებისა და წიგნების გამომცემელი ამხანაგობის მაღაზიაში 20 კაპიკად იყიდებოდა არტემ ახნაზაროვის მიერ თარგმნილი ვოლტერის მოთხრობა „ზადიგი“.
1892 წლის 25 იანვრის გაზეთი „ივერია" ილია ჭავჭავაძის რედაქტორობით იტყობინებოდა, რომ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საერთო კრება, რომელიც 19 იანვარს დამსწრეთა სიმცირის გამო ვერ ჩატარდა, საზოგადოების წესდების მე-15 პარაგრაფის თანახმად, განმეორებით დაინიშნა 26 იანვარს.
1892 წლის 24 იანვრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სამმართველოში და ქართველთა ამხანაგობის მაღაზიაში 30 კაპიკად იყიდებოდა ზაქარია ჭიჭინაძის მიერ გამოცემული ანტონ ფურცელაძის მოთხრობა „ვაი მართალთა“.
1892 წლის 24 იანვრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, დაიბეჭდა და ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წიგნის მაღაზიაში 30 კაპიკად იყიდებოდა აკაკი წერეთლის მიერ თარგმნილი კრილოვის არაკები. ვინც ოცდაათ ცალს და მეტს იყიდდა ნაღდ ფულზე, შეეძლო ცალი 24 კაპიკად შეეძინა.
1892 წლის 24 იანვრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, გედევან გედევანოვის ბენეფისი დივერტისმენტით დასრულდა, რომელშიც მონაწილეობდნენ ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილი, გედევან გედევანოვი, კონსტანტინე შათირიშვილი და ვასო აბაშიძე.
1892 წლის 9 იანვრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, ქართულ თეატრს 10 იანვარს აკაკი წერეთლის ოთხმოქმედებიანი ისტორიული დრამა „თამარ ცბიერი“ უნდა წარმოედგინა.
1892 წლის 24 იანვრის გაზეთ „ივერიის“ ცნობით, გედევან გედევანოვის ბენეფისი დივერტისმენტით დასრულდა, რომელშიც ალექსი-მესხიშვილმა შესანიშნავად იმღერა რუსულად „შეშლილია“.