1918 წლის 21 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს ტრამვატოლოგიური ინსტიტუტის თხოვნა სახალხო წიგნებით დახმარების შესახებ. გამგეობამ გადაწყვიტა, რომ ტრამვატოლოგიური ინსტიტუტის ბიბლიოთეკისთვის ოცი მანეთის წიგნები მიეცა. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 21 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს ქართული უნივერსიტეტის პროფესორთა საბჭოს თხოვნა მათთვის საზოგადოების წიგნსაცავის ყველა გამოცემული და გამოსაცემი წიგნის ორ-ორი ცალის უფასოდ დათმობის შესახებ. გამგეობამ თხოვნის დაკმაყოფილება გადაწყვიტა. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 21 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე განიხილეს 12 მაისს დანიშნული საზოგადოების რწმუნებულთა არშემდგარი კრების საკითხი. გამგეობას დაევალა კრება უფრო მოსახერხებელ დროს დაენიშნა, რომ რეგიონების განყოფილების რწმუნებულებს დასწრება შეძლებოდათ. ოქმს ხელს აწერს გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი.
1918 წლის 21 მაისის ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომას ესწრებოდნენ თავმჯდომარე გიორგი ნიკოლოზის ძე ყაზბეგი, თავმჯდომარის ამხანაგი დავით გიორგის ძე კარიჭაშვილი და საზოგადოების წევრი თევდორე გაბრიელის ძე კიკვაძე.
1918 წლის 24 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი გვაზავა; ესწრებოდნენ: პეტრე ქავთარაძე, კონსტანტინე მესხი, გიორგი ლასხიშვილი, რევაზ გაბაშვილი; სექციის მდივანი – ილია ზურაბიშვილი და მამულების მოურავი – პეტრე მამრაძე.
1918 წლის 24 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განიხილეს ქართველ ვაჭართა კავშირის წინადადება ქარვასლაში ოთახის გამოყოფის თაობაზე. სექციის დადგენილებით ქართველ ვაჭართა კავშირს დაეთმო ზემოაღნიშნული ოთახი და პეტრე მამრაძეს დაევალა ვაჭართა კავშირთან ქირის რაოდენობისა და სხვა პირობების შესახებ მოლაპარაკება.
1918 წლის 24 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე მოისმინეს გიორგი გვაზავას მოხსენება სილოვან გიგიბერიას შუამდგომლობის თაობაზე, ქარვასლაში ოთახის დატოვების შესახებ. სექციის დადგენილებით, სილოვან გიგიბერიას ჩამოერთვა რესტორან "პარიზის" ოთახი.
1918 წლის 24 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე პეტრე ქავთარაძემ ისაუბრა რესტორან "პარიზის" შესახებ, რომლის საბილიარდო ოთახიც ყომარბაზების ბუდედ იყო გადაქცეული.
1918 წლის 24 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომას თავმჯდომარეობდა გიორგი გვაზავა; ესწრებოდნენ: პეტრე ქავთარაძე, კონსტანტინე მესხი, გიორგი ლასხიშვილი, რევაზ გაბაშვილი; სექციის მდივანი – ილია ზურაბიშვილი და მამულების მოურავი – პეტრე მამრაძე. სხდომაზე სექციამ დაადგინა: 1. რესტორან "პარიზის" სადგომის ის ნაწილი, სადაც საბილიარდოა მოთავსებული ჩამოერთვას გიგიბერიას და მოისპოს საბილიარდო; 2. სილოვან გიგიბერიას მიეცეს წინადადება, სურვილის შემთხვევაში დარჩეს რესტორან "პარიზის" მეორე ნაწილში, რომელიც ქარვასლის ქვედა სართულზეა მოთავსებული და იხადოს ყოველთვიურად ქირა ხუთასი მანეთის ოდენობით; 3. მიეცეს გიგიბერიას 2 კვირის ვადა ამ პირობის აღსასრულებლად.
1918 წლის 24 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე პეტრე მამრაძემ ელექტროსადგურისა და სამოურავო კანტორის თანამშრომლებისათვის ხელფასის მომატების შესახებ განაცხადა.
1918 წლის 24 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე ელექტროსადგურის კანტორის გამგეს, დავით კიკნაძეს ხელფასი განესაზღვრა 600 მანეთით.
1918 წლის 24 მაისს დავით კიკნაძე იყო ელექტროსადგურის კანტორის გამგე.
1918 წლის 24 მაისის საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომის გადაწყვეტილებით, სამოურავო კანტორაში დასაქმებულ ევგენი გარსევანიშვილს, რომელიც ჯარში იყო გაწვეული, შეენახებოდა ადგილი და ყოველთვიურად მიიღებდა ხელფასის ნახევარს.
1918 წლის 24 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს ქონებათა სექციის სხდომაზე განისაზღრა მამულების მოურავის თანაშემწეს, ბაგრატიონ-დავითაშვილს დაენიშნოს ყოველთვიურად 500 მანეთი, ელექტრო სადგურის კანტორის გამგეს, დავითკიკნაძეს – 600 მანეთი, ქარვასლისა და სხვადასხვა შენობების მომწესრიგებელს, დიმიტრი ჭავჭავაზეს – 200 მანეთი.
1918 წლის 25 მაისს ქართულ ეროვნულ საბჭოს წერილით მიმართა ნიკო ერისთავი-შარვაშიძემ და საკუთარი თავი ჩრდილოეთ კავკასიის მთიელ ერთა წარმომადგენლად შესთავაზა.
1918 წლის 26 მაისს თბილისში საქართველოს რესპუბლიკის მთავრობის თავმჯდომარე ნოე რამიშვილი აძლევს ნებართვას საგარეო საქმეთა მინისტრ აკაკი ჩხენკელს, აწარმოოს მოლაპარაკება გერმანიის, თურქეთის, ავსტრია-უნგრეთისა და ბულგარეთის მთავრობებთან, რათა დამყარდეს მათთან ეფექტური და ხანგრძლივი საერთაშორისო ურთიერთობები. ნებართვას ხელს აწერენ: მინისტრთა საბჭოს თავმჯდომარე ნ. რამიშვილი და საქართველოს რესპუბლიკის მდივანი მ. მღვდლიევი.
1918 წლის 26 მაისს მთავრობის თავმჯდომარედ და შინაგან საქმეთა მინისტრად აირჩიეს ნოე რამიშვილი.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე საგარეო საქმეთა მინისტრად აირჩიეს აკაკი ჩხენკელი.
1918 წლის 26 მაისს საქართველოს ეროვნული საბჭოს პირველ კრებაზე სამხედრო მინისტრად აირჩიეს გრიგოლ გიორგაძე.