1921 წელს რეჯებ ნიჟარაძე, ჯემალ ქიქავა, ისქენდერ ცივაძე, ზია აბაშიძე და მემედ გოგიბერიძე ბათუმის მეჯლისის წევრები იყვნენ.
1921-1942 წლებში არტემ ახნაზაროვი არ მსახურობდა რაზმებში, რომლებიც საბჭოთა ხელისუფლებას ებრძოდნენ.
1921-1938 წლებში დუტუ მეგრელი არ მსახურობდა არმიებსა თუ რაზმებში, რომლებიც ებრძოდნენ საბჭოთა ხელისუფლებას.
1921-1938 წლებში დუტუ მეგრელი არ მსახურობდა საბჭოთა არმიაში.
1921 წელს ჰაიდარ აბაშიძე და სულეიმან დიასამიძე სამუსლიმანო საქართველოს განმათავისუფლებელი კომიტეტის წევრები იყვნენ.
1921 წელს რუსეთის შეტევის შემდეგ ნოე ჟორდანიამ ანკარაში სიმონ მდივანს მისწერა, რომ ქემალ ფაშას არტაანისა და ართვინის ოლქის სანაცვლოდ დახმარების მიღებაზე დათანხმებოდა.
1921 წლის 18-20 მარტს ბათუმის ბრძოლაში გიორგი მაზნიაშვილმა ქალაქი ორ მებრძოლ უბნად გაყო – ერთი ნაწილი გენერალ ვარდენ წულუკიძეს დაუქვემდებარა, ხოლო მეორე ნაწილის გენერლად ტიტე ართმელიძე დანიშნა.
1921 წელს კოტე ზაქარიას ძე მაყაშვილი ქართველ მწერალთა გაერთიანებას ედგა სათავეში.
1921 წლიდან თედო სახოკია თანამშრომლობდა ჟურნალთან „მნათობი“.
1921 წელს თედო სახოკიამ რუსულად დაწერა საეთნოგრაფო წერილები სამეგრელოზე.
1921 წელს დაწერილი თედო სახოკიას ზოგიერთი საეთნოგრაფო წერილი რუსულ ენაზე იყო დაბეჭდილი, ზოგიც − მარის სახელობის ინსტიტუტში დასაბეჭდად იყო გამზადებული.
1921 წლის თებერვალში, საქართველოს გასაბჭოების შემდეგ, ნიკოლოზ ჩხეიძე საფრანგეთში გაემგზავრა.
1921-23 წლებში სიმონ ქვარიანი აქტიურად თანამშრომლობდა ბათუმის ქართულ-რუსულ გაზეთებთან.
1921-1946 წლებში სიმონ ქვარიანი არ მსახურობდა საბჭოთა არმიაში.
1921 წელს შალვა ელიავა XI არმიას საქართველოს დასაპყრობად მიუძღოდა.
1921 წელს ფილიპე მახარაძე საქართველოს სსრ რევკომის თავმჯდომარე იყო.
1921 წელს, წითელი არმიის მიერ საქართველოს ოკუპაციის პირველ დღეებში, შალვა ელიავა სუვერენული საბჭოთა საქართველოს მოსკოვის მიერ ხელდასხმულ ლიდერად ითვლებოდა, თუმცა წითელი არმიის ხელმძღვანელ ორგანოთა საქმიანობაში უშუალოდ ვერ ერეოდა.
1921 წელს თბილისის ოკუპაციის შემდეგ წითელარმიელებმა ევგენი გეგეჭკორის ბინა ააოხრეს.
1921 წელს საქართველოს გასაბჭოების შემდეგ შალვა ელიავა საგარეო ვაჭრობის უწყებას ხელმძღვანელობდა.
1921 წელს შალვა ელიავა სამხედრო-საზღვაო საქმეთა სახალხო კომისარი იყო.
1921 წელს ფილიპე მახარაძე საქართველოს რევკომის თავმჯდომარედ და მიწათმოქმედების სახალხო კომისრად დანიშნეს.
1921 წელს ბუდუ მდივანი თურქეთში რუსეთის სფსრ-ის წარმომადგენლად მუშაობდა.
1921 წელს ფილიპე მახარაძე მოსკოვში მიიწვიეს სამუშაოდ.
1921 წელს შალვა ზურაბის ძე ელიავა სახალხო კომისარი იყო.