1921 წლის გაზაფხულიდან რევკომის მითითებით სახალხო კომისარმა შალვა ელიავამ ქართული წითელი არმიის შექმნა დაიწყო.
1921 წელს ტექნიკურმა საზოგადოებამ თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ტექნიკური ფაკულტეტის დასაარსებლად და ამ საკითხის შესასწავლად კომისიაში მონაწილეობისათვის მიიწვია ინჟინრები: გიგო (გრიგოლ) ზაქარიას ძე ქურდიანი, ი. ვაწაძე, ვასილ მიხეილის ძე კაკაბაძე, ლევან დიასამიძე, გიორგი კონსტანტინეს ძე გედევანიშვილი, ნიკოლოზ ლევანის ძე გვარამაძე, იოსებ ყიფშიძე.
1921-22 წლებში შალვა ზურაბის ძე ელიავა რუსეთის კომუნისტური პარტიის ამიერკავკასიის სამხარეო კომიტეტის წევრი იყო.
1921-22 წლებში სერგო ივანეს ძე ქავთარაძე ქართველ კომუნისტთა ნაციონალ-უკლონისტების ჯგუფის წევრი იყო.
1921-22 წლებში ფილიპე მახარაძე ქართველ კომუნისტთა ნაციონალ-უკლონისტების ჯგუფის წევრი იყო.
1921-22 წლებში ბუდუ მდივანი ქართველ კომუნისტთა ნაციონალ-უკლონისტების ჯგუფის წევრი იყო.
1921 წლის თებერვალ-მარტში შალვა ნუცუბიძე სოციალ-ფედერალისტთა პარტიის პრეზიდიუმის თავმჯდომარედ აირჩიეს.
1921 წელს სერგო ივანეს ძე ქავთარაძე იყო რუსეთის ს. ფ. ს. რ. წარმომადგენლობის პირველი მრჩეველი.
1921 წლის 2 იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების წევრ გიორგი ივანეს ძე თაქთაქიშვილს ბორჯომის რაიონის სოფელ რველში 40 დღის აღსანიშნავად პანაშვიდს გადაუხდიდნენ.
1921 წლის 4 იანვარს სამსონ დათეშიძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარ გამგეობას კრედიტის გახსნა სთხოვა. გამგეობამ საკითხის განხილვა გადადო.
1921 წლის 4 იანვარს ლევან მეტრეველმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომას ილია ჭავჭავაძის (გედევან. გამოცემა) სურათების კლიშეები სთხოვა თავისი „ქართული ანდაზების კრებულისთვის“. გამგეობამ მისი თხოვნა დააკმაყოფილა.
1921 წლის 4 იანვარს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომას სარგის კაკაბაძემ გარკვეული თანხა სთხოვა თავისი წიგნის ჰონორარიდან. წიგნის ნახევარი უკვე აწყობილი და ფორმა 4 დაბეჭდილი იყო. გამგეობამ დაადგინა, კაკაბაძისთვის ავანსად მიეცა 10 000 მანეთი, რომელსაც წიგნების გაყიდვის შემდეგ საბოლოო ანგარიშში გაითვალისწინებდა.
1921 წლის 4 იანვარს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე განიხილეს შიო დედაბრიშვილის განცხადება ხაზინადრის თანამდებობიდან გადადგომის შესახებ. გამგეობამ დაადგინა, მიეცა დედაბრიშვილისთვის დახმარების სახით 15 000 მანეთი.
1921 წლის 4 იანვარს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე დავით ჯმუხაძემ საკანცელარიო ნივთებით ვაჭრობისთვის საზოგადოების მაღაზიაში ერთი კუთხის დათმობა ითხოვა. გამგეობამ უარი უთხრა.
1921 წლის 4 იანვარს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომას ესწრებოდნენ დავით კარიჭაშვილი, იპოლიტე ვართაგავა, სეით იაშვილი, იოსებ გიორგობიანი, ვასილ წულაძე და ვარლამ ბურჯანაძე; სხდომაზე მიხეილ ახალბედაშვილმა ეფემია ინაურის დაკრძალვის ხარჯების ასანაზღაურებლად 7 000 მანეთი ითხოვა. გამგეობამ მისი თხოვნა დააკმაყოფილა.
1921 წლის 4 იანვარს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომას ესწრებოდნენ ვარლამ ბურჯანაძე, სეით იაშვილი, იოსებ გიორგობიანი და იპოლიტე ვართაგავა.
1920 წლის 4 იანვრის გაზეთ „საქართველოს“ ცნობით, ამავე წლის ყოველკვირეულ ჟურნალ „თეატრი და ცხოვრება“ N1-ში მოთავსებულია სურათი უორდროპის სტუმრობა საქართველოში ილია ჭავჭავაძესთან მამისა და დის თანხლებით.
1921 წლის 4 იანვარს გერმანიის სრულუფლებიან წარმომადგენელს საქართველოში, ულრიხ რაუშერს, თბილისის სადგურზე საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი კონსტანტინე საბახტარაშვილი, სამხედრო მინისტრის მოადგილე ალექსანდრე გედევანიშვილი, გენერალური შტაბის უფროსი ალექსანდრე ზაქარიაძე, გზათა დეპარტამენტის დირექტორი ბესარიონ ჭიჭინაძე, გერმანიის დროებითი რწმუნებული ფონ დრიუფელი და სათვისტომოს წარმომადგენელები დახვდნენ.