სორტირება ძველი ჩანაწერების მიხედვით
1918 წლის 15 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე განიხილეს გიორგი გვაზავას წინადადება, ეროვნული საბჭოს რეორგანიზაციის შესახებ.
1918 წლის 15 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე განიხილეს ეროვნულ-დემოკრატიული ფრაქციის განცხადება საქართველოში უცხო ტომთა გადმოხვეწის შესახებ. შედეგად, ვლადიმერ გობეჩიას, გრიგოლ ვეშაპელისა და შალვა მესხიშვილისგან შეიქმნა ახალი კომისია საკითხის გამოსაკვლევად.
1921 წლის 8 მარტს საქართველოს რევოლუციურმა კომიტეტმა ფილიპე მახარაძის თავმჯდომარეობით პრეზიდიუმი აირჩია.
1921 წელს საქართველოს გასაბჭოების შემდეგ შალვა ელიავა საგარეო ვაჭრობის უწყებას ხელმძღვანელობდა.
1921 წელს ფილიპე მახარაძე საქართველოს რევკომის თავმჯდომარედ და მიწათმოქმედების სახალხო კომისრად დანიშნეს.
1918 წლის 15 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე აირჩიეს საქართველოს დამოუკიდებლობის გამოცხადების კომისიის წევრები: ნოე რამიშვილი, დავით ვაჩნაძე და შალვა მესხიშვილი.
1918 წლის 17 მაისს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე დადგინდა ქალაქ თბილისის სამხედრო წესები და თბილისის კომენდანტად დაინიშნა გენერალი სტეფანე ახმეტელი.
1918 წლის 15 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე უკრაინის რადის წარმომადგენლად დაინიშნა იესე ბარათაშვილი.
1918 წლის 24 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე ინტერნაციონალური სამხედრო საბჭოს წევრებად აირჩიეს ნოე რამიშვილი და ვასილ კარგარეთელი.
1902 წელს დიდი ჯიხაიშის ქსენონის კომიტეტმა თხოვნით მიმართა გაზეთ „ცნობის ფურცლის" რედაქციას, მადლობა გადაეხადათ ქსენონის ასაგებად თანხის შემომწირველებისთვის: რაჟდენ მიხეილის ძე კახიანი – 15 მან., ივანე მიხეილის ძე კახიანი – 15 მან., პავლე თევდორეს ძე სანაძე – 1 მან., ივანე სიმონის ძე ფანცულაია – 3 მან., ბესარიონ მაქსიმეს ძე ბექაია – 3 მან., ილიკო მიხეილის ძე დევიძე – 2 მან.
13 აპრილს ანა ლისტერი და ანა უოკერი თბილისში ჩამოვიდნენ. მალევე გაიცნეს ნინო და ეკატერინე ჭავჭავაძეები. ეკატერინემ ისინი ზუგდიდში დაპატიჟა.
1902 წელს დიდი ჯიხაიშის ქსენონის კომიტეტმა თხოვნით მიმართა გაზეთ „ცნობის ფურცლის" რედაქციას, მადლობა გადაეხადათ ქსენონის ასაგებად თანხის შემომწირველებისთვის, ესენი იყვნენ: ნესტორ დიანოსის ძე კახაძე – 3 მან., გლახუა დავითის ძე კაჭახიძე – 1 მან., ივანე დიანოსის ძე კახაძე –1 მან., გიგო ოტიას ძე კოხრეიძე – 2 მან., მაქსიმე ოტიას ძე კოხრეიძე – 2 მან.
1917 წლის 3 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე გლეხთა დეპუტატების ადგილობრივ ცენტრს უარი ეთქვა ფინანსურ დახმარებაზე.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტისა და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო სომხების ეროვნული საბჭოს შვიდი წარმომადგენელი: ერზიკიანცი, აგარონიანი და კიდევ ხუთი კაცი.
1917 წლის 6 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე სიტყვით გამოვიდნენ სომხების ეროვნული საბჭოს წარმომადგენლები: ერზიკიანცი, აგარონიანი და სხვა ხუთი კაცი. მათი აზრით, რუსული ჯარი კავკაციის ფრონტზე უნდა დარჩენილიყო, შექმნილიყო ეროვნული კორპუსები და ფრონტი გამაგრებულიყო აღნიშნული ეროვნული ძალებით. ასევე, უნდა შექმნილიყო სახალხო მილიცია ქალაქებსა და სოფლებში და დაწყებულიყო დიპლომატიური მოლაპარაკებები სხვადასხვა ქვეყნებთან.
1917 წლის 7 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას ესწრებოდნენ აკაკი ჩხენკელი, ალექსანდრე ლომთათიძე, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე, გიორგი გვაზავა და ნოე რამიშვილი.
1917 წლის 7 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომას სამხედრო სექციიდან ესწრებოდნენ დავით ვაჩნაძე და ალექსანდრე ზაქარიაძე.
1917 წლის 8 დეკემბერს გამართულ საქართველოს ეროვნული საბჭოს აღმასრულებელი კომიტეტის და დამფუძნებელი კრების პრეზიდიუმის სხდომაზე, რომელსაც ესწრებოდნენ ნოე ჟორდანია, ალექსანდრე ლომთათიძე, აკაკი ჩხენკელი, გრიგოლ ვეშაპელი, პავლე საყვარელიძე, სილიბისტრო ჯიბლაძე, ნიკოლოზ ქარცივაძე, გიორგი გვაზავა, ნოე რამიშვილი, ივანე გობეჩია, გრიგოლ რცხილაძე და ალექსანდრე ფარნიაშვილი, ასევე მოწვეული სტუმრის რანგში ესწრებოდნენ ამერიკის, ინგლისის, საფრანგეთისა და იტალიის ელჩები.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ ილია ჭავჭავაძის ოჯახს მუდმივი სახელმწიფო დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ შიო მღვიმელს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ დავით კლდიაშვილს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.