1922 წელს საქართველოს კათოლიკოს პატრიაქმა ამბროსიმ გენუის კონფერენციის წარმომადგენლებს გაუგზავნა მიმართვა, რომელშიც აღწერილი იყო საბჭოთა რუსეთის მიერ საქართველოს დაპყრობის შემდეგ ქვეყანაში შექმნილი მდგომარეობა.
1902 წელს იოსებ იმედაშვილმა გამოსცა ვ. გიუნაშვილის მიერ თარგმნილი მაქსიმ გორკის 12 მოთხრობა. გამოცემას ახლდა ვ. გომართელის ვრცელი კრიტიკული ბიოგრაფიული წერილი.
1902 წლის 8 სექტემბერს სომეხ-გრიგორიანთა კათალიკოს მკრტიჩ პირველს წარუდგინეს დეპუტაცია, რომლის ხელმძღვანელი იყო ივანე სერგის ძე ალიხანოვი.
1902 წლის 3 სექტემბერს თბილისის სამღვდელოების კრებაზე შეეხნენ ეკლესიებში ქართულ ენაზე წირვა-ლოცვის შემცირების საკითხს. სიტყვით გამოვიდა სიონის საკათედრო ტაძრის წინამძღვარი, დეკანოზი გრიგოლ ალექსის ძე ტყემალაძე, რომელმაც განაცხადა, რომ საჭირო იყო ამ მდგომარეობის გამოსწორება.
1902 წელს დაბა საჩხერეში მასწავლებელი სერგეი ჯინჭველაშვილი ქართულ გალობას ასწავლიდა ნოტების საშუალებით, მოსწავლეებს ამზადებდა საქალაქო სასწავლებლისათვის.
1902 წელს სტეფანე დავითის ძე გაგუა ქალაქ ხონის საქალაქო სკოლის ინსპექტორი იყო
1902 წლის სექტემბერში ღარიბთა პირველი თავშესაფრის გამგემ, მიხეილ იოსების ძე კლიმიაშვილმა თავშესაფარი დაამთავრა და შეუდგა მოვალეობის აღსრულებას.
1902 წლის 3 სექტემბერს ქ. თბილისის სამღვდელოების კრებაზე აირჩიეს კომიტეტი, რომელსაც უნდა ეზრუნა ქართული საეკლესიო გალობის გაუმჯობესებისათვის. კომიტეტის წევრები იყვნენ: ეპისკოპოსი დიმიტრი, დეკანოზი სოლომონ შოშიაშვილი, დეკ. ლაზარე ალექსის ძე ტურიაშვილი და თბილისის სიონის ტაძრის დეკანოზი ანტონ მაქსიმეს ძე თოთიბაძე.
1912 წელს მოსალოდნელი დაპატიმრების შიშით თევდორე კიკვაძემ სასწრაფოდ დატოვა ოზურგეთი და თბილისში გაემგზავრა.
1912 წელს თევდორე კიკვაძე მისი მოსალოდნელი დაპატიმრების შესახებ ოზურგეთის პოლიციის ბოქაულმა, იპოლიტე გრიგოლაშვილმა გააფრთხილა.
1912 წლის პირველ მაისს თევდორე კიკვაძეს მოულოდნელად შეატყობინეს მის დასაპატიმრებლად ქუთაისიდან ორი ჟანდარმის ჩამოსვლის შესახებ.
1910-იან წლებში თევდორე კიკვაძე ოზურგეთში ცხოვრობდა და ბავშვებს ამზადებდა სასწავლებელში შესასვლელად.
1909 წლის სექტემბრიდან 1912 წლის მაისამდე თევდორე კიკვაძე ოზურგეთში ცხოვრობდა.
1909 წელს ზაკუსოვი იყო გურიის მაზრის უფროსი.
1909 წელს, როცა თევდორე კიკვაძე ოზურგეთში დაბრუნდა, ქალაქის საბჭომ სასწავლო ოლქის წინაშე იშუამდგომლა ოზურგეთში რეალური სასწავლებლის დაარსების თაობაზე.
1908 წელს თევდორე კიკვაძე მუშაობდა იუმორისტულ ჟურნალში „ეკალი“.
1909 წლის სექტემბერში თედო კიკვაძე ოზურგეთში დასახლდა.
1908 წელს ანტისახელმწიფოებრივად განწყობილი იუმორისტული ჟურნალის „ეკალი“ რედაქტორი პლატონ გაჩეჩილაძე პატიმრობიდან გათავისუფლდა.
1908 წელს დროებით შეჩერებული იუმორისტული ჟურნალის „ეკალი“ გამოცემა განახლდა ციხიდან ჟურნალის რედაქტორის, პლატონ გაჩეჩილაძის გამოსვლის შემდეგ.
1907 წელს იუმორისტული ჟურნალის „ეკალი“ ნომინალური ხელმძღვანელი პლატონ გაჩეჩილაძე იყო.
1907 წელს მთავრობის წინააღმდეგ სასტიკი ბრძოლისათვის დახურეს ჟურნალი „ეკალი“, მისი რედაქტორი პლატონ გაჩეჩილაძე კი ორი თვით დააპატიმრეს.
1907 წელს თედო კიკვაძე იყო იუმორისტული ჟურნალის „ეკალი“ ხელმძღვანელი.
1907 წელს თბილისში არალეგალურად მცხოვრები თევდორე კიკვაძე კერძო გაკვეთილებით ირჩენდა თავს.
1907 წელს ერმილე ნაკაშიძე იყო აგრონომი ოზურგეთში.
1907 წელს ერმილე ნაკაშიძე იყო ზვანის ჩაის პლანტაციის გამგე.