1896 წლის 22 ოქტომბერს რუსეთიდან ჩამოასვენეს ნიკოლოზ ტარიელის ძე დადიანი ახალ სენაკში დაკრძალეს.
1896 წლის 22 ოქტომბერს ტრიფონ კალანდარიშვილმა ნიკოლოზ ტარიელის ძე დადიანის დაკრძალვაზე გამოსამშვიდობებელი სიტყვა წარმოთქვა.
1896 წლის 22 ოქტომბერს არისტო კალანდარიშვილმა ნიკოლოზ ტარიელის ძე დადიანის პანაშვიდი გადაიხადა.
1896 წლის 21 ოქტომბერს მთავარმართებლის თანაშემწე, გრაფი ტატიშჩევი, კავკასიის არმიის კორპუსის მეთაური ივანე ამილახვარი და სხვ. სიონის ტაძარში ნიკოლოზ II-ის გამეფების თარიღის აღსანიშნავ სადღესასწაულო წირვას დაესწრნენ.
1896 წლის 21 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძემ შეადგინა პირობის წიგნი, რომლის მიხედვით სოფელ თაქლაში მცხოვრებ ნავრუზა ყურბან-ოღლის საგურამოში მისი პირუტყვის მოვლა ევალებოდა.
1896 წლის 20 ოქტომბერს ქუთაისის ინტელიგენციამ სხდომა გამართა ქართული გაზეთის დაარსების შესახებ. კრების გადაწყვეტილებით, გაზეთისთვის „შრომა“ უნდა დაერქმიათ, რედაქტორი პავლე ალექსანდრეს ძე თუმანიშვილი უნდა ყოფილიყო.
1896 წლის 20 ოქტომბერს გაზეთმა „ცნობის ფურცელმა“ დაბეჭდა ინგლისური პრესის გამოხმაურება ილია ჭავჭავაძის „განდეგილის“ მარჯორი უორდროპისეულ თარგმანზე.
1896 წლის 18 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძემ, როგორც თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის თავმჯდომარემ, რუსეთის ფინანსთა სამინისტროდან გადასახადებისა და წაგების ბალანსების შესახებ წერილი მიიღო.
1896 წლის 18 ოქტომბრის შემდეგ ილია ჭავჭავაძემ, როგორც თბილისის სათავადაზნაურო-საადგილმამულო ბანკის თავმჯდომარემ, რუსეთის ფინანსთა სამინისტროდან ბანკის შესახებ მოსულ შენიშვნებზე პასუხი დაწერა. ის მოითხოვდა ხელახალ რევიზიას, რომელიც დეტალურად შეისწავლიდა ბანკის ყველა მოქმედებას.
1896 წლის 6 ოქტომბერს გაზეთ „ნოვოე ობოზრენიეში“ დაიბეჭდა მოთხრობის „კაცია – ადამიანი?!“ ერთი თავის ალექსანდრე ნიკიტინისეული თარგმანი.
1896 წლის ოქტომბერში დადგმულ სპექტაკლში „მბჟუტავნი ცეცხლნი“ ბარბარე ავალიშვილისა ლიდიას როლს ასრულებდა, ხოლო ბარამიძე – აკულინას.
1896 წლის ოქტომბერში ბართლომე კილაძისა და ექვთიმე ივანეს ძე ხელაძის სტამბაში დაიბეჭდა მამია გურიელის თხზულებები ავტორის სურათით.
1896 წლის ოქტომბერში მსახიობ მარიამ მიხეილის ასულ საფაროვა-აბაშიძისას პნევმონია ჰქონდა.
1896 წლის ოქტომბერში ქართული დრამატული საზოგადოების დასის მიერ დადგმული სპექტაკლების – „მე მინდა კნეინა გავხდე“ და „დროებითი სიყვარული“ – რეჟისორი იყო ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილი იყო, ხოლო ადმინისტრატორი – კ. შათირიშვილი.
1896 წლის ოქტომბრიდან წმინდა სინოდის დადგენილებით ქუთაისის ეკლესიების ბლაღოჩინის, ნესტორ ყუბანეიშვილის, წიგნი „სახელმძღვანელო საღვთო სჯულის შესასწავლად“ საქართველოს საეგზარქოსო ერთკლასიან სკოლებში საღვთო სჯულის დამხმარე სახელმძღვანელო გახდა.
1896 წლის ოქტომბერში სპირიდონ ჭელიძე და იოსებ იმედაშვილი ოლღა ბეჟანიშვილის მიერ თარგმნილ ჰარიეტ ბიჩერ სტოუს „ბიძია თომას ქოხს“ გამოსაცემად ამზადებდნენ.
1896 წლის ოქტომბერში ქართული დრამატული საზოგადოების დასის მიერ დადგმული სპექტაკლის „მბჟუტავნი ცეცხლნი“ რეჟისორი იყო ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილი, ხოლო ადმინისტრატორი – კ. შათირიშვილი.
1896 წლის ოქტომბერში ელისაბედ ანდრუშკევიჩისა ოლგას ქუჩაზე მდებარე ქალთა სკოლაში ხელსაქმის მასწავლებლად დაინიშნა.
1896 წლის ოქტომბერში ტერმოსესოვისა ავლაბარში მდებარე ქალთა სკოლის პედაგოგად დაინიშნა.
1896 წლის ოქტომბერში ნიკოლოზ ტარიელის ძე დადიანი გარდაიცვალა. იგი 23 ოქტომბერს ახალ სენაკში ჩამოასვენეს და 24 ოქტომბერს დაკრძალეს.
1896 წლის ოქტომბერში მოსე ათანასეს ძე ქიქოძე და კალისტრატე ჩიკვაიძე 1895 წელს ურიების წინააღმდეგ აჯანყებულების საქმის განხილვისას დაზარალებულ მხარეს იცავდნენ.
1896 წლის ოქტომბერში სიღნაღის მაზრის პოლიციის თანამშრომლებმა – გიორგი ტყავაძემ, შავერდ შავერდოვმა და დავით მატატოვმა თავიანთი სურვილით დატოვეს სამსახური.
1896 წლის ოქტომბერში დადგმულ სპექტაკლში „მბჟუტავნი ცეცხლნი“ კონსტანტინე ყიფიანი დიკოვსკის როლს ასრულებდა, კოტე მარჯანიშვილი – ხოლმინისას, გედევან გედევანოვი თამაშობდა მოხუცებულ კნიაზს, ივანე კარბელი – ახალგაზრდა კაცს, ხოლო კანდელაკი – მწერალს.
1896 წლის ოქტომბერში ქალაქის განათების საკითხის გადასაჭრელად ხმოსან ნიკოლოზ ალექსის ძე ხუდადოვის წინადადებით შექმნილმა კომისიამ მუშაობა დაასრულა. კომისიის გადაწყვეტილებით თბილისის განათებაზე ქალაქის თვითმმართველობას უნდა ეზრუნა.