1874 წელს ილია ჭავჭავაძის ძალისხმევით შედგენილი საადგილმამულო ბანკის წესდება თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობამ მოიწონა და დაამტკიცა.
1874 წელს ილია ჭავჭავაძის რჩევით თბილისის გუბერნიის თავადაზნაურობამ დააარსა საადგილმამულო ბანკი.
1874 წელს გაბრიელ ეპისკოპოსის შემწეობით სოფელ ბახვში სკოლა დაარსდა.
1874 წელს ივანე მაჩაბელმა პეტერბურგის უნივერსიტეტი დაამთავრა და გერმანიაში, ოპენჰაიმის აკადემიაში, მეურნეობის შესასწავლად გაემგზავრა, შემდეგ კი სწავლა საფრანგეთში, მევენახეობის ფაკულტეტზე, განაგრძო.
1874 წელა ხარლამპ ივანეს ძე სავანელმა თბილისში კერძო სამუსიკო სასწავლებელი გახსნა.
1874 წელს ხარლამპ ივანეს ძე სავანელი სახელმწიფო ბანკში მუშაობდა.
1874 წელს აბელ ოქროპირის ძე იაშვილმა ქუთაისის გიმნაზია დაასრულა.
1874 წელს კიევის სამხედრო გიმნაზიაში სწავლისას დავით კლდიაშვილი და სხვა ქართველი მოწაფეები ძლივსღა ახერხებდნენ ქართულად მეტყველებას.
1874-1881 წლებში მარტვილის სასწავლებელში სწავლის პერიოდში ივანე ოდიშარიას სახლში ცხოვრობდნენ ძმები, ბესარიონ (შემდგომში საქართველოს კათალიკოს-პატრიარქი ამბროსი) და გიორგი ხელაიები.
1874 წელს იაკობ გოგებაშვილი არ დაელოდა სემინარიაში ჩატარებული რევიზიის შედეგებს და სემინარია თავად დატოვა.
1874 წელს სასულიერო სემინარიაში საერთო რევიზიის ჩატარების შემდეგ სემინარიის ინსპექტორი გიორგი იოსელიანი სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
1874 წელს სასულიერო სემინარიაში საერთო რევიზიის ჩატარების შემდეგ მასწავლებლები ლაზარე ტურიევი და ნიკოლოზ ცხვედაძე სამსახურიდან გაათავისუფლეს.
1874 წელს დავით კეზელს, ალექსანდრე მაჭარაშვილს და სტეფანე ჭრელაშვილს, რომლებიც საკადრისად არ მიესალმნენ მეფისნაცვალ მიხეილ რომანოვს, სხვადასხვა ვადით პატიმრობა მიუსაჯეს.
1873 წლის 28 დეკემბრის გაზეთ „დროებაში“ გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის (ფსევდონიმით ჩვენ უჩინონი) წერილი „უფ. სკანდელის გადაწყვეტილების საპასუხოდ“.
1873 წლის 28 დეკემბერს გაზეთ „დროებაში“ სერგეი მესხის წერილი „ქართველი ევროპაში“ გამოქვეყნდა რედაქტორის საფრანგეთში მოგზაურობის შესახებ.
1873 წლის 28 დეკემბერს გაზეთ „დროებაში“ თაღლითი ადვოკატების შესახებ მეველის ფსევდონიმით დავით მიქელაძის წერილი „გაიმინდვრა ადვოკატებმა!“ გამოქვეყნდა.
1873 წლის 28 დეკემბერს გაზეთ „დროებაში“ დეკანოზ დავით ღამბაშიძის „წიგნი რედაქტორთან“ გამოქვეყნდა, რომელშიც ავტორი უარყოფდა გავრცელებულ ხმებს, თითქოს იმერეთში მაღალი წოდების სასულიერო პირები აღსარებითი სიებისა და მეტრიკების სანაცვლოდ სასოფლო მღვდლებისგან ფულადი გასამრჯელოს გადახდას მოითხოვდნენ.
1873 წლის 28 დეკემბრის „დროების“ ცნობით, ქუთაისში ანტონ ლორთქიფანიძის ბიბლიოთეკას ასამდე მკითხველი ჰყავდა.
1873 წლის 21 დეკემბერს გაზეთ „დროებაში“ მეველის ფსევდონიმით დავით მიქელაძის წერილი „ლიტერატურა სხვა და სხვა ქვეყანაში“ გამოქვეყნდა.
1873 წლის 21 დეკემბერს გაზეთ „დროებაში“ ვასილ რცხილაძის კორესპონდენცია „დ. ყვირილა, 30 ნოემბერს“ გამოქვეყნდა.
1873 წლის 21 დეკემბრის „დროების“ ცნობით, ალმანახ „კრებულის“ მეათე ნომერში გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძისა და ივანე მაჩაბლის თარგმანი შექსპირის ტრაგედიისა „მეფე ლირი“.
1873 წლის 21 დეკემბრის „დროების“ ცნობით, ალმანახ „კრებულის“ მეათე ნომერში აკაკი წერეთლისა და გიორგი ჭალადიდელის ახალი ლექსები გამოქვეყნდა.
1873 წლის 21 დეკემბრის „დროების“ ცნობით, ალმანახ „კრებულის“ მეათე ნომერში რაფიელ ერისთავის მიერ შეკრებილი ხალხური პოეზიის ნიმუშები გამოქვეყნდა.
1873 წლის 14 დეკემბერს გაზეთ „დროებაში“ ვასილ რცხილაძის კორესპონდენცია „დ. ყვირილა, 20 ნოემბერს“ გამოქვეყნდა.
1873 წლის 14 დეკემბერს გაზეთ „დროებაში“ პეტრე უმიკაშვილმა ეკატერინე ბარათაშვილ-ორბელიანის ხსოვნისადმი მიძღვნილი გამოსათხოვარი წერილი გამოაქვეყნა.