1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, მსახიობი ნიკოლოზ სოლომონის ძე გვარაძე ახალი სეზონისთვის ქართული დრამატული საზოგადოების დასში ჩაირიცხა.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა სტატია ვალერიან გუნიას ავადმყოფობის შესახებ.
1902 წელს თბილისის ვაჟთა მეორე გიმნაზიის დამსახურებული მასწავლებელი ვ. პ. ბაბანსკი ქუთაისის რეალური სასწავლებლის დირექტორად დაინიშნა.
1916 წლის 21 აგვისტოს ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, ეკატერინე ივანეს ასულმა სარაჯიშვილმა სიტყვაკაზმული მწერლობის საზოგადოებას საუკეთესო ბელეტრისტული ნაწარმოებებისათვის პრემიების დასანიშნად 20 000 მანეთი შესწირა.
1916 წლის 18 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, პ. ტიზენგაუზი თბილისის ქართულ ფილარმონიულ საზოგადოებაში ვიოლინოს მასწავლებლად მუშაობდა.
1924 წელს შორაპნის მაზრაში საბჭოთა ხელისუფლებამ აჯანყებაში მონაწილეობის ბრალდებით 40 წლის სიმონ კაციტაძე დააპატიმრა.
1924 წელს შორაპნის მაზრაში დაპატიმრებული სიმონ კაციტაძე საბჭოთა ხელისუფლებამ თბილისში გაგზავნა.
1924 წელს სიმონ კაციტაძე ცხოვრობდა ჭიათურაში.
1924 წელს შორაპნის მაზრის აჯანყებაში მონაწილეობის ბრალდებით დაკავებულთა სიის თანახმად, სიმონ კაციტაძე იყო სასულიერო წოდებიდან.
1924 წელს სიმონ კაციტაძე იყო მედიცინის ფაკულტეტის მეორე კურსის სტუდენტი.
1905-1921 წლებში სიმონ კაციტაძე სოციალ-დემოკრატიული პარტიის წევრი იყო.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, მსახიობი ნიკოლოზ ჩაგუნავა ახალი სეზონისთვის ქართული დრამატული საზოგადოების დასში ჩაირიცხა.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, ოლივერ უორდროპი ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების საპატიო წევრად აირჩიეს.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, ოლივერ უორდროპმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას 100 მანეთი გამოუგზავნა.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, ნიკო ნიკოლაძის ასული რუსუდანი პეტროგრადის ქალთა ინსტიტუტის ქიმიის კათედრის ლაბორანტად მუშაობდა.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, ნიკო ნიკოლაძის უმცროსი ასული თამარი პეტროგრადის ქალთა ინსტიტუტის ფიზიოლოგიის კათედრის ასისტენტად დანიშნეს.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ნიკო ლორთქიფანიძის მოთხრობის „საბა“ გაგრძელება.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა აჭარელი მუსულმანი ბავშვებისა და მათი მასწავლებლის, მ. კალანდაძის, სურათი.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, მ. კალანდაძე აჭარაში მასწავლებლად მუშაობდა.
1915 წლის 27 ივნისს ლანჩხუთში წარმოადგინეს დავით გამყრელიძის „დასჯილი“, რომელშიც მონაწილეობდნენ მ. იმნაძე, ნ. მამულაიშვილი, ლიუდმილა ცინცაძე, კ. ჟღენტი, ვ. ასკურავა, სარელი, ვ. ართილაყვა და სხვ.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ილია ივანეს ძე ფერაძის (ჩაქუჩის) სტატია „წერილები მეგობართან ქართველ მუსულმანების შესახებ“.
1902 წლის 19 ოქტომბერს სასამართლო პალატამ განიხილა გაზეთ „ნოვოე ობაზრენიეს" რედაქტორის, გიორგი თუმანოვის საქმე, რომელსაც ბრალად ედებოდა დიფამაცია.
1916 წლის 21 აგვისტოს ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, ეკატერინე ივანეს ასულმა სარაჯიშვილმა ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელ საზოგადოებას სამოსწავლო წიგნების გამოსაცემად და პროფესიული სკოლების დასაარსებლად 100 000 მანეთი უანდერძა.
1915 წლის 22 ივლისს ხარფუხის კლუბში ქართველ მსახიობთა ამხანაგობამ წარმოადგინა „რაც გინახავს, ვეღარ ნახავ!“ ანასტასია აბაშიძის, მარგარიტა ქილარჯიშვილის, ვალერიან გუნიას, გედევან გედევანოვის, ალექსანდრე იმედაშვილის, გ. იორდანაშვილის და სხვ. მონაწილეობით.