1916 წლის 18 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, ე. ი. პოლტორაცკაია-მადატოვისა თბილისის ქართულ ფილარმონიულ საზოგადოებაში ფორტეპიანოს მასწავლებლად მუშაობდა.
1915 წელს კონსტანტინე პეტრეს ძე უგულავა, კორნელი ალექსის ძე ქაცარავა, ნიკოლოზ ილიას ძე შაფაქიძე, თ. ნადარეიშვილი და გ. ბალანჩივაძე ხონის დრამატული წრის გამგეობის წევრებად აირჩიეს.
1902 წლის 16 ოქტომბერს კავკასიის სამკურნალო საზოგადოების კრებაზე აირჩიეს განსაკუთრებული კომისიის წევრები: ტიტე ქიქოძე, სპირიდონ ვაწაძე, ივანე ხარაზოვი, გრიგოლ გაბაშვილი და მიხაელ ვესელოვზოროვი.
1902 წლის 20 ოქტომბერს ქუთაისის საქალაქო თეატრში ვლადიმერ ალექსი-მესხიშვილის ხელმძღვანელობით წარმოადგინეს „ცქრიალა სიუზანა", ხუთ მოქმედებიანი დრამა, რომელიც თარგმნა ვასილ რცხილაძემ. სპექტაკლში მონაწილეობდნენ ნინო ჩხეიძე და იოსებ ივანიძე.
1920 წლის 2 ოქტომბერს მიხეილ იშხნელმა გაზეთ „ნაციონალისტში“ გამოაქვეყნა კრიტიკული სტატია „მენშევიკების სიბრძნის ნიმუშები“, რომელშიც ვარაუდი გამოთქვა, რომ მმართველი პარტიის პოლიტიკის შედეგად საქართველოში არსებული ქონება უცხოელების ხელში აღმოჩნდებოდა.
1907 წელს რაჟდენ ნიკოს ძე წივწივაძემ თავისი ხარჯით ხონში თეატრისთვის ხის შენობა ააშენა.
1915 წელს ნატალია ჯავახიშვილი, ანა იმედაშვილისა და ნიკოლოზ გვარაძე ხონის დრამატული წრის მიწვეული წევრები იყვნენ.
1915 წლის 2 აგვისტოს ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა იოსებ იმედაშვილის წერილი „მშობელო ჩემო!“.
1916 წლის 25 სექტემბრის ჟურნალის „თეატრი და ცხოვრება“ ცნობით, იუზა ზარდალიშვილი ახალი სეზონისთვის ქართული დრამატული საზოგადოების დასის ამხანაგობის წარმომადგენლად აირჩიეს.
1915 წლის 22 ივლისს ხარფუხის კლუბში ქართველ მსახიობთა ამხანაგობამ წარმოადგინა ავქსენტი ცაგარლის პიესა „რაც გინახავს, ვეღარ ნახავ!“, რეჟისორი – ვალერიან გუნია.
1915 წლის ივლისში პირველ მსოფლიო ომში დაჭრილი მსახიობი კირილე მაჭარაძე საქართველოში დაბრუნდა.
1915 წლის 2 აგვისტოს ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ნიკოლოზ შიუკაშვილის წერილის „ქართველი კუპრინის „ორმოში““ II ნაწილი.
1915 წლის 2 აგვისტოს ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა იოსებ იმედაშვილის წერილი „ბუნების მესაიდუმლე (ლუკა პავლეს ძე რაზიკაშვილი)“.
1878 წლის 3 დეკემბრის „დროების“ ცნობით, ანთიმოზ ჯუღელის ლექსების კრებული „სიყვარული“ თბილისში, გრიგოლ ჩარკვიანის, ზაქარია გრიქუროვისა და უ. ვართანოვის მაღაზიებში იყიდებოდა.
1878 წლის 5 დეკემბრის „დროებაში“ სოსიკო ბაქრაძის ფელეტონი „მაშ შენ დაღვრი მდუღარე ცრემლს“ დაიბეჭდა.
1878 წლის 2 დეკემბრის „დროების“ ცნობით, რედაქციამ ექვთიმე ხელაძის გამოცემული ივანე კერესელიძის ლექსები მიიღო, რომელიც ადრე ჟურნალ „ცისკრის“ ნომრებშიც იყო დაბეჭდილი.
1878 წლის 8 ნოემბრის „დროებაში“ სტეფანე მელიქიშვილის სტატიის „თბილისიდან ბათუმამდის“ პირველი ნაწილი დაიბეჭდა.
1878 წლის 5 ნოემბრის „დროებაში“ ვასილ ბარნოვის სტატია „ხევსურების ცხოვრებიდან“ გაგრძელება დაიბეჭდა.
1878 წლის 4 ნოემბრის „დროებაში“ მოსე ჯანაშვილის სტატია „ზაქათალას მაზრიდან“ დასასრული დაიბეჭდა.
1878 წლის 24 ოქტომბრის „დროებაში“ სოსიკო ბაქრაძის ფელტონი „გოდება იროდისა მარიამზადე” დაიბეჭდა.
1916 წლის 18 სექტემბრის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ნიკო ლორთქიფანიძის მოთხრობის „საბა“ დასაწყისი.
1902 წლის 17 ოქტომბერს ქართული დრამატული დასის წარმოდგენაში მონაწილეობდნენ ნატო გაბუნია-ცაგარლისა, ალექსანდრა კარგარეთელი, ოლღა ლეჟავა.
1916 წლის 18 სექტემბრის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა ვარლამ რუხაძის ლექსი „განცდა“.