1921 წლის 27 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომას გიორგო ლეონიძე სთხოვს ვეფხისტყაოსნის კლიშეებს ქართველი პოეტების კრებულისთვის. გამგეობამ დაადგინა, მცირე ხნით მიეცა ლეონიძისთვის კლიშეები ნაწილ-ნაწილ.
1921 წლის 27 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომას ლეონ მელიქსეთ-ბეგი აუწყებს, რომ ერთ თვეში მან ვერ მოასწრო წიგნსაცავიდან წაღებული ტექსტის „სომხური კანონები“ გადაწერა და კიდევ ერთი თვის ვადას ითხოვს. განჩინებით მისი თხოვნა დაკმაყოფილდა.
1921 წლის 27 ოქტომბერს ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომას ივანე გომართელი აუწყებს, რომ დროის უქონლობის გამო მას არ ძალუძს შეასრულოს თავმჯდომარის ამხანაგისა და გამგეობის წევრის მოვალეობა. გამგეობამ გადაწყვიტა, მოეწვია ახალი კანდიდატი.
1921 წლის 27 ოქტომბერს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომაზე მოისმინეს პრეზიდიუმის მოხსენება საზოგადოების საქმეთა შესახებ. გამგეობის დავალებით პრეზიდიუმს უნდა გაერკვია საზოგადოებისა და განათლების კომისარიატის ურთიერთობის საკითხი. პრეზიდიუმმა მთავრობის თავმჯდომარეს წარუდგინა საზოგადოების სამოქმედო გეგმა. მთავრობის თავმჯდომარის განკარგულებით დოკუმენტი დასკვნისთვის განათლების კომისარს გაუგზავნეს.
ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის 1921 წლის 27 ოქტომბრის სხდომის ოქმის მიხედვით, სამსონ გრიგოლის ძე კოპინაშვილმა გორის საოსტატო სემინარია დაამთავრა.
1921 წლის 27 ოქტომბერს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე სამსონ კოპინაშვილმა გამგეობას კავკავის ქართულ სკოლაში მასწავლებლის ადგილი სთხოვა. გამგეობამ ამ საკითხის განხილვა დროებით გადადო.
1921 წლის 27 ოქტომბერს დავით კარიჭაშვილის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების მთავარი გამგეობის სხდომას ესწრებოდნენ ვარლამ ბურჯანაძე, ნიკოლოზ ჩიგოგიძე, დავით ონიაშვილი, ნინო ნაკაშიძე და იოსებ გიორგობიანი.
1921 წლის 27 ოქტომბერს ალექსანდრე მგელაძემ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების ბათუმის განყოფილებას მისწერა და შვილის სწავლის დაფინანსება სთხოვა. დავით მგელაძეს სურდა, გემთმშენებლობას ან თეთრი ნახშირის მოპოვების ტექნიკას დაუფლებოდა.
1921 წლის 1-ელი დეკემბრიდან საბჭოთა ხელისუფლებამ ვასილ ბაროვს სამუშაო პირობებისა და მატერიალური მდგომარეობის გასაუმჯობესებლად ყოველთვიური ფულადი დახმარება დაუნიშნა.
1921 წლის ნოემბერში თედო ღლონტი სოციალისტ-ფედერალისტთა პარტიის დროებითი მთავარი კომიტეტის თავმჯდომარე იყო.
1921 წლის ნოემბერში სილოვან ხუნდაძე სოციალისტ-ფედერალისტთა პარტიის მთავარი კომიტეტის მდივანი იყო.
1921 წლის 3 ნოემბერს რუსეთის კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის კავბიუროს თათბირზე შალვა ელიავას ხელმძღვანელობით გამოყვეს კომისია, რომელსაც ამიერკავკასიის საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკების სამოკავშირეო საბჭოს კონსტიტუციის პროექტის შემუშავება დაევალა.
1921 წლის 6 ნოემბერს ბუდუ მდივანმა და ალექსანდრე მიასნიკოვმა ხელი მოაწერეს დოკუმენტს, რომლის მიხედვითაც დადგინდა საქართველოსა და სომხეთის საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკების სახელმწიფო საზღვარი.
1921 წლის 14 ნოემბერს ბუდუ მდივანი საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის მიერ ამიერკავკასიის რესპუბლიკათა ფედერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართულ თათბირს დაესწრო.
1921 წლის 14 ნოემბერს სერგო ქავთარაძე საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის მიერ ამიერკავკასიის რესპუბლიკათა ფედერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართულ თათბირს დაესწრო.
1921 წლის 14 ნოემბერს შალვა ზურაბის ძე ელიავა საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის მიერ ამიერკავკასიის რესპუბლიკათა ფედერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართულ თათბირს დაესწრო.
1921 წლის 14 ნოემბერს საქართველოს ცენტრალური კომიტეტის მიერ ამიერკავკასიის რესპუბლიკათა ფედერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართულ პლენუმზე სერგი ქავთარაძეს ამიერკავკასიის ფედერაციის საკითხებზე თეზისების მომზადება დაავალეს.
1921 წლის 15 ნოემბერს ბუდუ მდივანმა და მუხტარ გაჯიევმა ხელი მოაწერეს შეთანხმებას საქართველოსა და აზერბაიჯანის საბჭოთა სოციალისტური რესპუბლიკების სახელმწიფო საზღვრების თაობაზე.
1921 წლის 17 ნოემბერს შალვა ელიავა ამიერკავკასიის ფერდერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართული საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1921 წლის 17 ნოემბერს ბუდუ მდივანი ამიერკავკასიის ფერდერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართულ საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1921 წლის 17 ნოემბერს სერგო ივანეს ძე ქავთარაძე ამიერკავკასიის ფედერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართულ საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის თათბირს დაესწრო.
1921 წლის 17 ნოემბერს მალაქია ტოროშელიძე ამიერკავკასიის ფერდერაციული გაერთიანების საკითხზე გამართულ საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.
1921 წლის 23 ნოემბერს საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომაზე ბუდუ მდივანმა გააკეთა განცხადება რუსეთის კომუნისტური პარტიის ცენტრალური კომიტეტის კავბიუროსთან ურთიერთობის შესახებ.
1921 წლის 23 ნოემბერს შალვა ელიავა საქართველოს კომპარტიის ცენტრალური კომიტეტის პრეზიდიუმის სხდომას დაესწრო.