1892 წლის 20 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ხელთუბნის სკოლის კურსდამთავრებულების წიგნებით დასაჩუქრება გადაწყდა.
1892 წლის 9 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ნიკოლოზ ბარათაშვილის ნეშტის განჯიდან გადმოსვენების საკითხი განიხილეს.
1892 წლის 2 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დააკმაყოფილეს წინარეხისა და ხელთუბნის სკოლების თხოვნა წიგნებისა და სასკოლო ინვენტარის მიწოდების შესახებ.
1892 წლის 2 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გადაწყვიტეს, იაკობ გოგებაშვილის მიერ შედგენილი წიგნი „კუნწულა ანუ მოთხრობანი მოზრდილ ყრმათათვის“ მაღაზიისთვის შეეძინათ.
1892 წლის 2 ოქტომბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ბათუმის სკოლაში თანამშრომლის ქოლერით დაავადების შემთხვევის გამო სწავლის შეწყვეტის საკითხი განიხილეს და მდგომარეობის დაწვრილებით შესწავლა გრიგოლ ვოლსკის დაავალეს.
1892 წლის ოქტომბერში წალკიდან თბილისში საგანგებოდ ჩამოსულმა დეპუტაციამ ილია ჭავჭავაძეს მადლობა გადაუხადა ქოლერის წინააღმდეგ ბრძოლაში აღმოჩენილი დახმარებისათვის.
1892 წლის ოქტომბრის ბოლოს თელავში გაიმართა თავადაზნაურობის კრება ღვინით ვაჭრობის ამხანაგობის დასაარსებლად, რომელზეც ნიკოლოზ ზაალის ძე ჩოლოყაშვილი წინადადებით გამოვიდა, ამხანაგობის წესდების შესადგენად ილია ჭავჭავაძისთვის მიემართათ.
1892 წლის 26 სექტემბრის გაზეთ „ივერიაში“ უსათაუროდ და ხელმოუწერლად გამოქვეყნდა ილია ჭავჭავაძის წერილი „ტფილისი, 25 სექტემბერი“, რომელიც მწერლის თხზულებათა ოცტომეულში დაიბეჭდა სათაურით „ჩვენი დაქვეითება სწავლა-განათლების საქმეში“.
1892 წლის 16-18 სექტემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე ოზურგეთსა და სენაკში გახსნილი მაღაზიებისთვის წიგნების ნისიად მიცემა გადაწყვიტეს.
1892 წლის 16-18 სექტემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე იმსჯელეს კავკავის სკოლის ანგარიშისა და დიღმის სკოლისთვის გაკვეთილების განრიგის შედგენის შესახებ.
1892 წლის 16-18 სექტემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე დადებითად გადაწყდა თონეთის სკოლისთვის წიგნებისა და სასკოლო ინვენტარის გაგზავნის საკითხი.
1892 წლის 16-18 სექტემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე საქმეთმწარმოებელს დავით ჩუბინაშვილის ბიბლიოთეკის წიგნების კატალოგის შედგენა დაავალეს.
1892 წლის 16-18 სექტემბერს ილია ჭავჭავაძის თავმჯდომარეობით გამართულ ქართველთა შორის წერა-კითხვის გამავრცელებელი საზოგადოების სხდომაზე გამოყვეს თანხა ხელნაწერის „ცხენების აქიმობა“ დასაბეჭდად.
1892 წლის 13 სექტემბერს სოფელ ოქროყანაში ილია ჭავჭავაძე ივანე პოლტორაცკის დაკრძალვას დაესწრო.
1892 წლის სექტემბერში ილია ჭავჭავაძემ თბილისისა და დუშეთის მაზრებში ქოლერის ეპიდემიის წინააღმდეგ ბრძოლის შესახებ ვრცელი ანგარიში წარუდგენა თბილისის გუბერნატორ გიორგი დიმიტრის ძე შერვაშიძეს.
1892 წლის სექტემბერში ივანე ეგნატეს ძე პოლტორაცკი გარდაიცვალა.
„ივერიის“ 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომერი იუწყება, რომ ქუთაისში ფუნქციონირებდა სპირიდონ ჯორჯიკიას სასწავლებელი და პანსიონი.
გაზეთ „ივერიის" 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომერი იუწყება, რომ შირაქში ხანძრით დაზარალებულთათვის მღვდელმა ბიძინა გაბარაშვილმა გაიღო 5 მანეთი.
გაზეთ „ივერიის" 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომერი იუწყება, რომ შირაქში ხანძრით დაზარალებულთათვის დოვლათოვმა მანეთი შესწირა.
გაზეთ „ივერიის“ 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომრის თანახმად, თბილისში ავჭალის მოედანზე ილია წინამძღვრიშვილის ინიციატივით ფუნქციონირებდა ღარიბი მოსახლეობისთვის გახსნილი სასადილო, რომელიც დაბალ ფასებში ემსახურებოდა მომხმარებელს.
გაზეთ „ივერიის“ 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომერი იუწყება, რომ ილია წინამძღვრიშვილის ინიციატივით თბილისის ქუჩებში არხების გაყვანას აპირებდნენ.
გაზეთ „ივერიის" 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომერი იუწყება, რომ ილია წინამძღვრიშვილის წინადადებით თბილისში დაარსდა კარ-ეზოს მეთვალყურეთა რაზმი.
გაზეთ „ივერიის" 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომერი იუწყება, რომ შირაქში ხანძრით დაზარალებულთათვის პ. წერეთელმა მანეთი გაიღო.
გაზეთ „ივერიის" 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომერი იუწყება, რომ შირაქში ხანძრით დაზარალებულთათვის პლატონ ჯაყელმა გაიღო 2 მანეთი.
გაზეთ „ივერიის" 1892 წლის 29 აგვისტოს ნომერი იუწყება, რომ შირაქში ხანძრით დაზარალებულთათვის გაიოზ ქუთათელაძემ და ი. წულუკიძემ მანეთ-მანეთი გაიღეს.