1916 წლის 11 აგვისტოს დიდუბეში ეკატერინე ივანეს ასული სარაჯიშვილის დაკრძალვაზე დავით გურამიშვილმა სიტყვა წარმოთქვა.
1915 წლის 12 ივლისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა იოსებ იმედაშვილის წერილი „უდროო მსხვერპლი (მსახიობი ალექსი ალექსიძე (ქურდოვანიძე)“.
1915 წლის 12 ივლისის ჟურნალში „თეატრი და ცხოვრება“ დაიბეჭდა სილიბისტრო რემონიძის მოთხრობა „ნუ გჯერა!“.
1915 წელს მეჭიანური ლუარსაბ ჯანდიერი მიხეილ კავსაძის გუნდში უკრავდა.
1915 წელს მეთარე იოსებ საღირაშვილი მიხეილ კავსაძის გუნდში უკრავდა.
1916 წლის 14 აგვისტოს სიღნაღში ნიკოლოზ გვარაძის რეჟისორობით „რაც გინახავს ვეღარ ნახავ“ წარმოადგინეს.
1915 წელს გიორგი ფოცხოველის უკანასკნელი პიესა „მშობლების ბრალია“ დაიკარგა.
1915 წლის 28 ივნისს ეთნოგრაფიულ-ისტორიული საზოგადოების კრებაზე პროფესორმა იოსებ ყიფშიძემ წაიკითხა ლექცია „მეგრელთა ზნე-ჩვეულებები და ცრურწმენები“.
1915 წლის 13 ივნისს შორაპანში გამართულ წარმოდგენებში „Жертва эгоизма“ და „დედისერთა“  მონაწილეობდნენ: ვასილ არაბიძე, პ. ვლადიმიროვი, ა. წულუკიძე, ა. კახეთელიძე, ოლ. ალ. არეშიძე, ცაგურია, ლუბა ალექსანდრეს ასული ვაშაკიძე და სხვ.
1921 წლის მარტში აბელ სოფრომის ძე ენუქიძე რსფსრ-ის წარმომადგენელი იყო.
1921 წლის მარტში შალვა ზურაბის ძე ელიავა საქართველოს რევოლუციური კომიტეტის რწმუნებული იყო სამხედრო საქმეებში.
1921 წლის მარტში დავით გიორგის ძე შარაშიძე საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის მდივანი იყო.
1921 წლის 17-18 მარტს შალვა ზურაბის ძე ელიავა ქუთაისში საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობისა და საქართველოს სსრ რევკომის რწმუნებულთა შორის ზავის საკითხებზე გამართულ მოლაპარაკებაში მონაწილეობდა.
1921 წლის 17-18 მარტს დავით გიორგის ძე შარაშიძე ქუთაისში საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობისა და საქართველოს სსრ რევკომის რწმუნებულთა შორის ზავის საკითხებზე გამართულ მოლაპარაკებაში მონაწილეობდა.
1921 წლის 17-18 მარტს იოსებ კონსტანტინეს ძე გედევანიშვილი ქუთაისში საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობისა და და საქართველოს სსრ რევკომის რწმუნებულთა შორის ზავის საკითხებზე გამართულ მოლაპარაკებაში მონაწილეობდა.
1921 წლის მარტში იოსებ კონსტანტინეს ძე გედევანიშვილი საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მრჩეველი იყო სამხედრო საკითხებში.
1921 წლის 17-18 მარტს აბელ ენუქიძის თავმჯდომარეობით საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს სსრ რევკომის რწმუნებულთა შორის ზავის საკითხებზე გამართულ მოლაპარაკებაზე გადაწყდა, საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობას, რომელიც უკვე ბათუმში იმყოფებოდა და საზღვარგარეთ გასახიზნად ემზადებოდა, სპეციალურად გამოეგზავნა ცარიელი ვაგიონები, რათა რკინიგზის გამოყენებით ბათუმში წითელი არმიის ნაწილების შეყვანა დაეჩქარებინა.
1921 წლის 17-18 მარტს ქუთაისში აბელ ენუქიძის თავმჯდომარეობით საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს სსრ რევკომის რწმუნებულთა შორის ზავის საკითხებზე მოლაპარაკება გაიმართა.
1921 წლის თებერვალში კონსტანტინე საბახტარაშვილი საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებელი იყო.
1921 წელს ბათუმში მემედ აბაშიძის რედაქტორობით გამოდიოდა გაზეთი „სამუსლიმანო საქართველო“.
1921 წლის მარტში გრიგოლ სპირიდონის ძე ლორთქიფანიძის დაჟინებით აბელ ენუქიძემ ბათუმისკენ დაძრული წითელი არმიის დაჯგუფებისთვის მიცემული შეტევის ბრძანება გააუქმებინა, მაგრამ ჟლობას ნაწილის წინსვლა არ შეუჩერებიათ.
1921 წლის 18 თებერვალს საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის მოვალეობის შემსრულებლის, კონსტანტინე საბახტარაშვილის მიერ სვიმონ მდივნისთვის გაგზავნილი დეპეშის მიხედვით, წითელი არმიის საქართველოში შემოჭრის შემდეგ საქართველოს მთავრობა იძულებული გახდა, სამხედრო დახმარებისთვის თურქეთისთვის მიემართა, რის სანაცვლოდაც თურქეთმა ართვინისა და არტაანის ოლქები მოითხოვა.
1921 წელს, ტრაპიზონში ქართულ-თურქული დელეგაციების სამშვიდობო მოლაპარაკებების დროს, სანჯაყ-ბეგმა ჰაიდარ აბაშიძემ თავი ბათუმის წარმომადგენლად გამოაცხადა და განაცხადა, რომ ბათუმი საქართველო იყო, იქ ქართველი ხალხი ცხოვრობდა და რელიგია მთავარი არ იყო.
1921 წლის თებერვალში იმამზადე მეჰმედ ედიბის, ჰათუნზადე აჰმედ ნურედინისა და ჰიჯაბიზადე აჰმედ აკიფის თაოსნობით მომზადდა მიმართვა ბათუმის მოსახლეობისადმი, რომელსაც ისინი მოუწოდებდნენ, არ დაეჯერებინათ ბათუმის ოლქის საქართველოსთვის შეერთების მომხრე ჰაიდარ აბაშიძისათვის (თულუმბაზადესთვის).
1898 წლის 9 აგვისტოს ზესტაფონის თეატრში მელიტონ ბალანჩივაძისა და ნუცა ჩხეიძის ხელშეწყობით  ადგილობრივმა სცენისმოყვარეებმა აკაკი წერეთლის კომედია „ბუტიაობა“ წარმოადგინეს.