1893 წელს ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში მუშაობის პერიოდში, თევდორე კიკვაძე ხშირად სტუმრობდა ქუთაისსა და სახალხო სკოლების დირექტორ ლევიცკისგან დაჟინებით მოითხოვდა მშობლიური მაკვანეთის სკოლის დამტკიცებას.
1893 წელს ჭიათურის შავი ქვის საწარმოში მუშაობის პერიოდში თევდორე კიკვაძესთან ერთი-ორი დღით ხშირად ჩერდებოდნენ აკაკი და გიორგი წერეთლები, რომლებიც ან საჩხერეში მიდიოდნენ ან იქიდან ბრუნდებოდნენ.
1890 წელს არქიმანდრიტმა ნიკოლოზმა თბილისის სასულიერო გიმნაზიაში მომხდარი მოსწავლეთა აჯანყების ორგანიზატორებზე შური იძია და სემინარიადამთავრებულებს ყოფაქცევაში ოთხიანი გამოაყოლა.
არქიმანდრიტი ნიკოლოზი, რომელიც 1890 წელს თბილისის სასულიერო სემინარიის რექტორი იყო, შემდგომში ვარშავის არქიეპისკოპოსი გახდა.
1902 წლის 22 სექტემბერს ფოთის საკათედრო ტაძარში გადაიხადეს ქალაქის საბჭოს ხმოსნად ნამყოფი ფოთის საკათედრო ტაძრის დეკანოზის, გრიგოლ სპირიდონის ძე მაჭარაშვილის სულის მოსახსენებელი წირვა და პანაშვიდი.
1921 წლის 2 მარტს ვლადიმერ ლენინს სატელეფონო საუბრისას მამია ორახელაშვილმა და შალვა ელიავამ აცნობეს, რომ აუცილებელი იყო წითელი არმიის განსაკუთრებული განყოფილებისთვის მოსკოვიდან დაუყონებლივ დაედასტურებინათ,რომ რევკომს დამორჩილებოდნენ.
სოციალ-დემოკრატიული პარტიიდან გარიცხულმა ტიგრან კაჩაროვმა პოლიციაში განაცხადა, რომ 1909 წელს პარტია ნოე ჟორდანიას დავალებების შესრულებაში ყოველთვიურად 50 მანეთს უხდიდა.