1921 წლის 25 თებერვლის გაზეთ „ერთობის“ ცნობით, გენერალ-გუბერნატორ ბენიამინ ჩხიკვიშვილის N20 ბრძანებით, შინაგან საქმეთა კანცელარიის დირექტორი სიმონ პეტრეს ძე გეგელაშვილი გენერალ-გუბერნატორის თანაშემწედ დაინიშნა.
1921 წლის 25 თებერვლის გაზეთში „ერთობა“ ჭიათურის თავდაცვის საბჭოს თავმჯდომარე გიორგი ანტონის ძე ანთელიძე წერდა, რომ ყველაგან გროვდებოდა სურსათი და ფული ფრონტისთვის, „ხალხი მზადაა გაიმარჯვოს ან მოკვდეს“.
1921 წლის 25 თებერვლის „ერთობის“ ცნობით, გაზეთის რედაქციას ფრონტის ფონდისთვის თანხა გამოუგზავნეს: დავით იაგორის ძე კალანდაძემ და სილოვან ბაბუნაშვილმა 500-500 მანეთი, იოსებ თარალაშვილმა, აქვსენტი ჯანგველაძემ, იოსებ მელიქიშვილმა და დათიკო ვახტანგოვმა - 3000-3000 მანეთი, ხოლო თაბუაშვილმა - 2000 მანეთი.
1921 წლის 25 თებერვალს გამართული თავდაცვის საბჭოს თავმჯდომარე იყო ნოე ჟორდანია.
1921 წლის პირველ მარტს, 5 საათზე, აკაკი ხოშტარიას სახლში (სერგიევის ქ.) გამართულ ხელოვანთა კრებაზე პაოლო იაშვილმა განაცხადა, რომ საქართველოს რევოლუციურ კომიტეტს სურდა, ხელოვანთა სასახლის დასაარსებლად საქართველოს მწერალთა კავშირისათვის გადაეცა აკაკი ხოშტარიას სახლი ინვენტარიანად.
1921 წლის 17-18 მარტს ქუთაისში აბელ ენუქიძის თავმჯდომარეობით საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობასა და საქართველოს სსრ რევკომის რწმუნებულთა შორის ზავის საკითხებზე გამართული მოლაპარაკება ქართულ ენაზე მიმდინარეობდა.
1921 წლის 1-ელ მარტს, 5 საათზე, გაიმართა ხელოვანთა კრება აკაკი ხოშტარიას სახლში (სერგიევის ქუჩაზე), რომელსაც დაესწრო კონსტანტინე მაყაშვილი.
1921 წლის 1-ელ მარტს, 5 საათზე, აკაკი ხოშტარიას სახლში (სერგიევის ქუჩაზე) გაიმართა ხელოვანთა კრება, რომელსაც დაესწრო ზაქარია ფალიაშვილი.
1921 წლის 1-ელ მარტს, 5 საათზე, აკაკი ხოშტარიას სახლში (სერგიევის ქუჩაზე) გაიმართა ხელოვანთა კრება, რომელსაც დაესწრო კონსტანტინე ანდრონიკაშვილი.
1921 წლის 1-ელ მარტს, 5 საათზე, აკაკი ხოშტარიას სახლში (სერგიევის ქუჩაზე) გამართულ ხელოვანთა კრებას დაესწრო კონსტანტინე ანდრონიკაშვილი.
1921 წლის 1-ელ მარტს, 5 საათზე, აკაკი ხოშტარიას სახლში (სერგიევის ქუჩაზე) გამართულ ხელოვანთა კრებას კონსტანტინე ანდრონიკაშვილი დაესწრო.
1921 წლის მარტში, საქართველოს გასაბჭოების შემდეგ, იაკობ ფანცხავამ დატოვა საადგილმამულო ბანკის თბილისის განყოფილების გამგის თანამდებობა.
1921 წლის მარტში ქუთაისის სამფინგანის კოლეგიის წევრად არჩეულ იაკობ ფანცხავას ქუთაისისა და ქუთაისის გუბერნიის ბანკების სრული ლიკვიდაცია დაევალა.
1921 წლის მარტში აბელ სოფრომის ძე ენუქიძე რსფსრ-ის წარმომადგენელი იყო.
1921 წლის მარტში შალვა ზურაბის ძე ელიავა საქართველოს რევოლუციური კომიტეტის რწმუნებული იყო სამხედრო საქმეებში.
1921 წლის მარტში დავით გიორგის ძე შარაშიძე საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობის მდივანი იყო.
1921 წლის მარტში იოსებ კონსტანტინეს ძე გედევანიშვილი საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მრჩეველი იყო სამხედრო საკითხებში.
1921 წლის მარტში გრიგოლ სპირიდონის ძე ლორთქიფანიძის დაჟინებით აბელ ენუქიძემ ბათუმისკენ დაძრული წითელი არმიის დაჯგუფებისთვის მიცემული შეტევის ბრძანება გააუქმებინა, მაგრამ ჟლობას ნაწილის წინსვლა არ შეუჩერებიათ.
1921 წლის მარტში, როცა საქართველოს დემოკრატიული რესპუბლიკის მთავრობისათვის ცხადი გახდა, რომ თურქეთს აჭარის მისაკუთრება სურდა, ნოე ჟორდანიამ ბოლშევიკებთან დაზავება გადაწყვიტა.
1921 წლის მარტში ნოე ჟორდანიას მთავრობამ ბოლშევიკები ციხიდან გაათავისუფლა.
1921 წლის მარტში ლონდონში ბექირ სამი ბეისთან საუბარში ჯორჯ კერზონმა აღნიშნა, რომ აკაკი ჩხენკელი კავკასიური კონფედერაციის მომხრე იყო.
1921 წლის მარტში ლონდონში მყოფმა აკაკი ჩხენკელმა ჯორჯ კერზონს საქართველოში მიმდინარე მოვლენების შესახებ აცნობა.
1921 წლის მარტში ლენინის მითითებით საქართველოს რევკომმა ნოე ჟორდანიასთან ბათუმში საგანგებო დელეგაცია გაგზავნა და მას საქართველოში დარჩენა შესთავაზა. ნოე ჟორდანიამ დელეგატების წინადადება არ მიიღო.
1921 წლის მარტში ემიგრაციაში წასვლის წინ საქართველოს მთავრობამ ბათუმის ციხიდან სერგო ქავთარაძესთან ერთად რამდენიმე პატიმარი გაათავისუფლა. მათ შესთავაზეს, ბათუმში ხელში აეღოთ ძალაუფლება და მიეღოთ ზომები ქალაქიდან თურქეთის ჯარის განდევნისთვის.